Zastavte tyrany zvířat, apelují na poslance desetitisíce lidí. Žádají zákonodárce, aby příští týden podpořili novelu trestního zákoníku, která postihy za násilí na němých tvářích zvyšuje. Sepsali kvůli tomu dokonce petici, pod kterou prozatím připojilo podpis více než 34 tisíce lidí. V pondělí večer předali předběžné výsledky premiérovi Andreji Babišovi.

"Jsme hluboce znepokojeni stoupajícími počty týraných zvířat a brutalitou, se kterou tyrani násilí na zvířatech páchají. Odmítáme přijmout, že jsou za takto barbarské činy navrhovány a ukládány nízké, nebo dokonce žádné tresty," uvedla Tereza Plicka - předsedkyně neziskové organizace Hlas zvířat, která za peticí stojí.

#clanek|4376142# 

Tresty za týrání zvířat by se podle ní měly zvýšit. A to nejenom kvůli zvířatům samotným, ale také kvůli tomu, že pachatelé často nezůstanou u němých tváří. Podle psychiatrů časem vztáhnou ruku i na člověka. Týrání zvířat proto bývá i ukazatelem dalšího domácího násilí – většinou na ženách, dětech či starších lidech. Podle odborníků je takových případů, kdy spolu týrání lidí a zvířat v jedné rodině souvisí, až 88 procent.

Senátoři proto koncem ledna novelu trestního zákoníku podpořili. Normu, kterou předtím zamítli zákonodárci dolní komory Parlamentu, tak znovu vrátili do hry. Příští týden ji mají znovu projednat poslanci. Pokud změna zákona projde, budou moct soudci poslat pachatele za obzvlášť surové a bolestivé týrání zvířat až na šest let do vězení.

Panda červená
Zvířata masově vymírají. Hubí je klima, lov i zemědělství

"Jedním z hlavních důvodů, proč jsem zpřísnění trestů podpořila, byla právě skutečnost, že se těchto brutálních činů dopouštějí patologické osobnosti. Jejich jednání rozhodně není normální a časem přerůstá v násilí na lidech," přiznala Deníku na začátku února třeba senátorka a lékařka Alena Dernerová. Spolu s ní zvedlo ruku pro novelu v tomto znění dalších 38 senátorů.

Premiér Andrej Babiš slíbil, že tentokrát už pro novelu ruku zvedne. "Dnes jsem s nimi jednal, novelu podpořím," napsal v textové zprávě Deníku. Svůj hlas podle něj připojí i poslankyně a šéfka sněmovního petičního výboru Helena Válková. Ta si petici oficiálně převezme tento týden v pátek.

Novela trestního zákoníku počítá také s desetiletým trestem ve věžení za provozování takzvaných množíren.

Lev. Ilustrační snímek
Zvířata nejsou hloupá. Umějí dokonce počítat