„Já tady narážel snad do všeho. Byly to opravdu krušné začátky. Muselo dojít k jinému uspořádání nábytku a postupně jsem si na novou životní situaci zvykal,“ vzpomíná skoro devadesátiletý Karel Kotlaba. Rád zahrádkařil, chodil na houby a občas i s kamarády na pivo.

„V domě není výtah a ven se dostanu jedině tehdy, když jedu na kontrolu do nemocnice a nebo občas na návštěvu k synovi, který mi pořizuje i větší nákupy. Nechat se odvézt na jedno dvě točená piva by sice byla vítaná změna, ale já bych si tam neměl s kým povídat. Moji kamarádi vrstevníci už nežijí a ti sedmdesátiletí zajíci žijí jinak,“ říká s úsměvnou nadsázkou inženýr Kotlaba.

Život by měl podstatně komplikovanější, kdyby si se vším musel poradit sám. Je jedním ze skoro čtyřiceti klientů, o které se stará čtrnáct osobních asistentek.

„Jsou přece jen úkony, které člověk odkázaný na vozík nezvládne. Začala jsem sem chodit před šesti lety, tedy ještě v době, kdy žila manželka pana Kotlaby.  Ta ale zanedlouho po jeho operaci zemřela. Byl na dně hlavně psychicky, ale se ztrátou manželky se musel smířit a časem se učil být stále samostatnější. Ani přes devadesátku na krku mu životní optimismus rozhodně neschází. Podívejte, srší vtipem,“ pokývla osobní asistentka Marie Bartošová. Neopomněla dodat, že pan inženýr občas zazlobí, když se po příchodu do bytu od něj dozví, že už vyluxoval.

„Občas sem zaskočím, abych paní Bartošovou vystřídala. Pan Kotlaba je na chlapa dost ukecaný a tak během těch vyhrazených hodin stihnu nejen všechno, co má práce obnáší, ale taky toho spoustu napovídáme. On se zajímá prakticky o všechno, co se děje kolem. Je naštvaný na politiky a miluje sortovní přenosy,“ prozradila Eva Dedková, druhá osobní asistentka.

Je pochopitelné, že v klientele převažují starší lidé.

„Záleží na nich, jaký rozsah péče si sami a nebo prostřednictvím své rodiny nasmlouvají, aby o ně bylo postaráno. Podle toho pak naše asistentky do bytů klientů docházejí a pomáhají jim zvládnout to, co oni sami vzhledem ke zdravotním a dalším potížím už dělat nemohou,“ rekapitulovala poskytovanou pomoc šéfka děčínské Agentury osobní asistence Eva Zaiptová.

Osud  Karla Kotlaby je jen ilustračním obrázkem situací, jaké musí klienti řešit. Bez pomoci asistenční služby by se neobešli. A nejde jen o fyzickou pomoc při udržování osobní hygieny či chodu domácnosti. Asistentky doprovázejí mobilní klienty k lékaři a zařizují jim i některé další potřebné záležitosti.