Místy až metrové závěje, na kterých se vlivem oblevy a po následné vlně mrazů vytvořila ledová krusta. Tahle podoba zimy zvěři rozhodně nesvědčí. Nemůže si sama kvůli vysoké sněhové pokrývce najít přirozený zdroj potravy a proto je závislá na tom, co se objeví u krmelců.

„Krmiva na určená místa zavážíme prakticky každý druhý den. Není to vůbec snadná práce, protože některé krmelce jsou kvůli sněhem zasypaným cestám dost obtížně přístupné. O to víc nás mrzí, když čas od času zjišťujeme, že krmivo tam někdo krade,“ posteskl si Václav Vinš z mysliveckého sdružení Vysoký Sněžník. To má třicet členů a hospodaří v honitbě o rozloze zhruba dva tisíce hektarů.

„Ztrácí se hlavně seno a sůl,“ dodal myslivec. Zároveň ale neopomněl připomenout, že na druhou stranu se u krmelců objevuje suchý chléb a pečivo, leckdy i jablka. Při svých zimních procházkách je tam nosí lidé, kteří chápou, že tak mohou strádání zvěře zmírnit.

„Jenže starost nám dělají pejskaři. Není zrovna dobrým nápadem, když s sebou vezmou do lesa své čtyřnohé miláčky a nechají je tam volně pobíhat. Chytnou stopu a začnou zvěř pronásledovat. Ta sice většinou uteče, ale pak někde na sněhu ulehne vyčerpáním a místo vody líže sníh. Stává se, že dostane zápal plic a uhyne,“ poznamenal jednatel okresní organizace myslivců Čestmír Vondráček.

Nezvykle velké přívaly sněhu komplikují myslivcům péči o zvěř i z jiných důvodů.

„Mnohé cesty do revírů jsou zaváté a prakticky neprůjezdné. To nám dopravu krmiva hodně ztěžuje. Nehledě k tomu, že za průjezdy po některých cestách požadují Lesy České republiky poplatky. Jakoby nestačilo, že musíme platit značně vysoké částky za pronájmy honiteb. Teď nám účtují i daň z přidané hodnoty, což vůbec nechápeme. Prostě myslivost se stává stále dražším koníčkem,“ tvrdil předseda okresního spolku Českomoravské myslivecké jednoty Lubomír Tůma.

S případy, kdy se z krmelců ztrácí seno i sůl a občas i jiné krmivo, se myslivci spíš naštvaně smiřují, než aby krádeže oznamovali policii.

„Sice se dá odtušit, že třeba seno se hodí chovatelům ovcí či jiného zvířectva, ale dopadnout takové zloděje se sotva podaří.,“ dodal Tůma.

Konec zimy je zatím v nedohlednu. Přestože si jednotlivá myslivecká sdružení dělají poměrně slušné zásoby krmiva, mohou se při dlouhodobé sněhové pokrývce dostat do problémů. Zatímco jindy v zimních měsících zvěř zavážením krmiva přikrmují, teď ji doslova krmí. Kdyby krmelce zůstávaly prázdné, skomírala by zvěř hlady.

„Sena se zpravidla podaří na zimní období usušit dostatek. Také tady funguje docela dobře spolupráce s místními zemědělci, mezi nimiž je i dost myslivců. Složitější je to se spotřebou jadrného krmiva, které není zrovna levné a myslivci musí šrot nebo obilí kupovat,“ připomněl Čestmír Vondráček.
Zima se spoustou sněhu zvěř vysiluje i přesto, že bude mít u krmelců dostatek potravy.

„Musí se brodit sněhem a to zvěř značně vyčerpává. Už teď máme nahlášený úhyn asi třiceti kusů hlavně srnčí zvěře. Ten konečný účet na jaře bude zřejmě ještě rozsáhlejší,“ obává se šéf myslivců Děčínska Lubomír Tůma.