Lidé ve Šluknovském výběžku mají ovšem smůlu. Pokud je v sobotu rozbolí zub, musí buď trpět až do pondělí, nebo nasednout do auta a jet za zubařem desítky kilometrů.

„Moji přítelkyni v neděli odpoledne začal hrozně bolet zub. Po obtelefonování různých míst jsem se dozvěděl, že zubní pohotovost je v Děčíně a potom až v Ústí,“ líčí Michal Svoboda, který žije nedaleko Rumburka. „Člověk bez auta a bez peněz, aby mohl někomu za jízdu zaplatit, je v háji,“ dodává.

Jeho problém není nový. Zubní pohotovost ve Šluknovském výběžku nefunguje již několik let. A na změnu k lepšímu to v nejbližší době nevypadá. Lidé tak mají možnost vyrazit s bolavým zubem na tři místa: do Děčína, kde si zubaři střídají víkendové pohotovostní služby – byť pouze dopoledne – do Ústí nad Labem do střediska na Severní Terase, či do Záluží u Litvínova. Lidem ze Šluknovského výběžku se ale ještě nabízí možnost vyrazit do liberecké nemocnice.

„Zástupci měst se snažili na kraji o změnu, ale nepovedlo se. Peníze zjevně nejsou nikde,“ říká mluvčí Varnsdorfu Romana Macová.

„Největším problémem je neochota zapojení se soukromých praktických lékařů – stomatologů do systému zubní pohotovostní péče,“ uvedla mluvčí Ústeckého kraje Magdaléna Hanáčková s tím, že krajský úřad se opakovaně pokouší oslovit zubaře, ovšem marně. Řada z nich si kladla různé podmínky a měla nesplnitelné požadavky – někteří chtěli odměňovat za pohotovost až tisícovkou za hodinu práce. A to neprošlo.

Lidé ve Šluknovském výběžku se už s tím částečně smířili. „Nešťastní jsou především rekreanti. Když mají problém, vadí jim, že ho nemohou řešit. Místní už si zvykli,“ říká Gabriela Doušová z rumburské radnice s tím, že když byla ve městě zubní pohotovost před lety zrušena, byl z toho pěkný humbuk.