Pokud někdo na Děčínsku chce najít dentistu, musí zapojit všechny své kontakty a obejít jich mnoho, než najde nějakého, který ještě nabírá pacienty. Oblastní stomatologická komora v Děčíně uvádí, že na Děčínsku pravděpodobně přijímají nové pacienty jen tři zubaři.

„Můj zubař odešel do důchodu a já už teď měsíc sháním v Děčíně jiného, který by mě vzal. Ale nikdo mne nechce. Požádal jsem už známé, aby se zeptali svého zubní lékaře, zad by mě přijal. Zatím nic,“ stěžuje si Karel Koutecký z Děčína.

„Já občas nějakého nového pacienta vezmu, ale většinou v případě, že mi někdo jiný odejde. V nouzi samozřejmě nikoho neodmítnu, ovšem musím si dávat pozor, kolik pacientů mám, abych dokázal všem poskytnout kvalitní péči,“ řekl stomatolog Ivo Keil z Děčína.

Zubařka Jana Němcová, jednatelka Oblastní stomatologické komory, tvrdí, že nedostatek zubních lékařů je dlouhodobě neřešený problém: „Jsme tu na Děčínsku většinou v předdůchodovém věku. Nových absolventů v tomhle oboru je tu velmi málo. Už patnáct let upozorňujeme Ministerstvo Zdravotnictví, že tu tenhle problém je. Ale vláda se tím podle mě nezatěžuje.“ Němcová také podotkla, že zubaři sice oficiálně nové pacienty neberou, ale na doporučení přijmou třeba příbuzného pacienta, který k nim už chodí.

Předseda Oblastní stomatologické komory Petr Bartl, který provozuje svou praxi ve Varnsdorfu, má na věc stejný názor: „Lékařů ubývá a ubývat bude, protože vysoké školy nevychovávají dostatek nových stomatologů. Studium je velmi drahé a školy o otevírání takového oboru nemají zájem. Limity všech zubařů na Děčínsku jsou v současnosti naplněné.“ Dodal, že nadpoloviční většina zdejších zubařů je v důchodovém věku. Kdyby jen ve Varnsdorfu přestali tito lékaři ordinovat, zůstali by tam pouze tři.

„Mám v evidenci dva tisíce šest set pacientů. Víc už jich nezvládnu. Na celém Děčínsku je kolem sedmdesáti zubařů, na které připadá sto třicet pět tisíc lidí. Taková je situace,“ zdůraznil zubař Vratislav Zita ze Šluknova.

Pacienti jsou podle vyjádření Petra Bartla skutečně ve špatné situaci: „Jsou to chudáci. Pokud nemají zubaře, lituji je. A každého odkazuji na jeho zdravotní pojišťovnu. Ta musí svému klientovi dentistu sehnat.“

To potvrdila i Zuzana Brávníková ze zdravotní pojišťovny Metal Aliance: „Pacienti se mohou obrátit na svou zdravotní pojišťovnu. Ta klientovi poskytne seznam smluvních lékařů pro jím zvolený okres. Další krok je však již na klientovi, který lékaře musí zkontaktovat sám. Pokud jej lékař nepřijme, nemohou s tím pojišťovny nic dělat. Ze zákona si mohou jen nechat vystavit od lékaře písemné potvrzení, že nemůže dalšího pacienta přijmout, aniž by se nezhoršila kvalita péče o jeho ostatní pacienty.“

Brávníková připustila, že je zubařů nedostatek. Dodala, že do problémů se zubařem se mohou dostat i lidé, kteří zubaře mají a jen změní svou pojišťovnu. Protože stomatologové někdy totiž nemají o uzavření smlouvy s další pojišťovnou zájem.