Seberte peníze Agentuře pro sociální začleňování a dejte je obcím. Ty je dokáží mnohem lépe využít. Takto jasný požadavek zazněl na setkání starostů Šluknovského výběžku s předsedou poslaneckého bezpečnostního výboru Radkem Johnem (VV) poslancem za Děčínsko Jaroslavem Foldynou (CSSD). Setkání se zúčastnil David Kádner (VV) a Rudolf Chlad (TOP 09).

Poslanecká delegace přijela do regionu, který je zmítán sociálními nepokoji, na pozvání Sdružení pro rozvoj Šluknovska.

„Prostředků na prevenci je z našeho pohledu velmi málo. Seberte peníze agentuře. Nevidím totiž žádnou její práci. Navíc v ni nemáme důvěru,“ rozhořčil se místostarosta Rumburku Darek Šváb (ČSSD).

S prací agentury není spokojená ani starostka Šluknova Eva Džumanová. Ta podle svých slov žádnou pomoc agentury nezná.

„Strategii agentury budou lidé vnímat jako diskriminační. Třeba povinnost policistů vozit do školy záškoláky je neuvěřitelná. To si bude policie pořizovat dětské sedačky?" ptala se Johna.

Bývalý ministr vnitra a předseda bezpečnostního výboru John vyzval starosty k uplatňování nulové tolerance.

To ale podle některých starostů možné není. Lidé by podle Švába totiž mohli znovu vyrazit do ulic.

Podle zástupců měst a obcí chybí především práce. Navíc se v současné době potýkají s problémy při využití nezaměstnaných na veřejně prospěšné práce a ve veřejné službě.

V rámci reforem totiž vláda seškrtala peníze určené na úhradu veřejně prospěšných prací.

„Nepotřebujeme pracovní místa na tři měsíce, ale na stálo. Je nutné udělat systémové změny, investovat do infrastruktury,“ pronesl za souhlasného přikyvování Johna Jaroslav Foldyna.

Dalším velkým problémem podle zástupců měst a obcí je řešení hazardu. Podle zástupce Jiříkova by bylo dobré, kdyby stát přikročil k plošnému zákazu heren. V současné době totiž gambleři žijící v obci, která herny zakázala, chodí do těch vedlejších.

„Řešení heren má nehmotný dopad na lidi. Nestane se jim totiž to, co by se jim jinak s největší pravděpodobností stane. Proto oceňuji statečnost jednotlivých zastupitelstvech, které i přes určitou finanční ztrátu herny zakázala,“ doplnil Radek John s tím, že plošný zákaz by s největší pravděpodobností narazil především u orgánů Evropské unie.