Zoologické zahrady v Děčíně, Ústí nad Labem, Chomutově, Drážďanech, Görlitz a Hoyerswerdě se chtějí společně zaměřit na vzdělávání a ochranu přírody. Hlavním výstupem projektu bude aplikace pro mobilní telefony.

„Bude koncipovaná jednak jako průvodce po jednotlivých zoo, kde budou všechny zajímavosti, komentované prohlídky, akce pro veřejnost, ale například i kvízy. Část pak bude zaměřena na ochranu zvířat, informace o zvířatech, která chováme a která žijí v našem regionu," popisuje chystanou aplikaci ředitelka děčínské zoologické zahrady Kateřina Majerová.

Podobné aplikace již využívají zoologické zahrady v Rotterdamu, Berlíně nebo Mnichově.

Aplikace bude trojjazyčná, vznikne v českém, německém a anglickém jazyce, aby se v jednotlivých zahradách dokázali lépe orientovat i zahraniční návštěvníci. Bude mít stejnou uživatelskou plochu pro všechny zahrady zapojené do projektu, v jednotlivých zoo se bude lišit pouze obsahem, přičemž téma ochrana druhů bude tvořit centrální, jednotící prvek.

Další části zamýšleného projektu budou již odpovídat potřebám jednotlivých zahrad do něj zapojených.

Zoo Děčín by například ráda pořídila díky projektu 
i nové vybavení učebny 
ZooŠkoly – židle, tablety či interaktivní tabuli.

„Dále by v areálu zoo mohla vzniknout interaktivní informační místa (dotykové panely), která přinesou zajímavé informace o vybraných druzích zvířat nebo nabídnou prostřednictvím webových kamer pohled do zvířecích expozic a další zajímavosti. Díky projektu by měly být aktualizovány internetové stránky jednotlivých zoologických zahrad, především pak jejich jazykové mutace," říká mluvčí děčínské zoologické zahrady Alena Houšková.

Podklady pro podání žádosti o dotaci by měly být hotové během listopadu. Pokud bude šestice zoologických zahrad z Ústeckého kraje a ze Saska úspěšná, měl by tříletý projekt začít již příští rok.

„O finanční podporu budeme žádat Evropský fond pro regionální rozvoj, který jej nabízí v rámci programu spolupráce Svobodný stát Sasko – Česká republika 2014 – 2020," dodává Majerová.