Dlouho očekávaný transport z brněnské zoo, která zvíře věnovala, se uskutečnil v úterý. Den předtím trénovali ošetřovatelé s Brunem nástup do přepravní bedny. Protože je medvěd mladý a zvědavý, pro potravu si do ní vlezl. Druhý den tak nic nebránilo tomu, aby k převozu došlo.

„Bruno vzorně ráno vlezl do transportní bedny, slupnul rybku s uklidňujícím přípravkem a po pětihodinové cestě pak v pořádku dorazil do Děčína. Zde už byla připravena těžká technika v podobě jeřábu, která pomohla s přenesením transportní bedny do výběhu k šubrům vnitřní expozice,“ uvedla mluvčí děčínské zoo Alena Houšková.

Bednu jeřáb profesionálně zvedl přes skleněné zábrany expozice, kterou dříve obývali medvědi grizzly Helga a Sigfried. Ti v loňském roce uhynuli. Na jaře zemřel samec ve věku 35 let, na podzim pak ve věku 36 let i samice.

Bruno jede do Děčína!  Zdroj: Youtube.com/Zoo Děčín

Bezprostředně po převozu chtěla Bruna vyšetřit veterinární lékařka, a to tak, že by z bedny odebrala vzorek trusu. Žádný tam ale nenašla. I to značí, že cesta pro medvěda proběhla bez stresu.

„Velké poděkování za hladký průběh celé akce si zaslouží jednak zaměstnanci Zoo Brno, ale také profíci ze Safari parku Dvůr Králové, kteří zajišťovali transport, a borci z Audo Victoria, kteří sponzorsky pomohli s přenesením transportní bedny do výběhu,“ sdělila mluvčí.

Bruno je prozatím ve vnitřním prostoru expozice, aby se aklimatizoval. Ve středu ráno ošetřovatelky zkontrolovaly, jak se s ním prozatím seznámil. Potravu, kterou mu nabídly, sežral.

„Jediné, co mu nechutnalo, byla červená řepa. Ale jinak bylo všechno v pořádku. Tak doufáme, že tak bude i druhá část, až ho vypustíme ven testovat výběh,“ doplnila Houšková.

Ve venkovní části expozice Bruna návštěvníci uvidí přibližně za týden. O tom, kdy přesně jej zoo vypustí na průzkum, se rozhodne po Velikonocích. Zatím si medvěd zvykne na kontakt s novými ošetřovateli a vnitřní ubikaci.

Návštěvníci si počkají týden

Z nového medvěda se těší i návštěvníci děčínské zoo, kteří také příjezd Bruna netrpělivě očekávali. Tyto šelmy totiž byli symbolem zoo, medvěda má zařízení také v logu. Původně měla zoo v plánu získat medvědy grizzly, to ale nevyšlo. Proto se nakonec rozhodla pro kamčatské medvědy, kteří jsou pro běžné návštěvníky od grizzly téměř nerozeznatelní.

Bruno bude zatím ve výběhu sám. Zoologická zahrada se ale snaží získat i druhého medvěda. Toho hledá v celé Evropě. Ideální by bylo, kdyby byl mladý stejně jako nový huňáč, kterému jsou tři roky.

„Bruníku, ať se ti v zoo líbí a jsi spokojený, tady v Brně nám ale budeš určitě moc chybět,“ napsala na Facebook děčínské zoo Vlastimila Pospíšilová.