Přestože oproti jaru, kdy do zoologických zahrad chodí zástupy návštěvníků, je podzim výrazně slabší, i nyní jsou propady příjmů více než citelné. Vládní zákaz nejvíce zasáhl největší zahradu v kraji – chomutovský Zoopark. „Pro letošní rok počítáme se ztrátou okolo čtyř milionů korun. Věříme ale, že to letos ustojíme a příští rok už bude znovu lépe,“ řekla ředitelka Zooparku Věra Fryčová.

Jen o něco nižší propad očekávají v Ústí nad Labem, kde by mohli letošní rok skončit v minusu tři miliony korun. Zoo v Děčíně pak vyčíslila ztrátu za podzimní uzávěru na více než 1,1 milionu korun, pokud by letos už nemohla přivítat žádné návštěvníky.  „Odhadem jsme přišli přibližně o 13 500 návštěvníků,“ doplnila mluvčí Zoo Děčín Alena Houšková.

Ve všech třech zoologických zahradách počítali ztráty už po jarní, zhruba měsíc a půl trvající nucené odstávce. Ty jim z velké části pomohlo umazat úspěšné léto, kdy zoo podobně jako zámky zaznamenaly rekordní návštěvnost. Ve velkém se do nich totiž hrnuli turisté z tuzemska, kteří se letos rozhodli strávit dovolenou v Česku. V tom jim pomohl také projekt Ústeckého kraje a všech tří zahrad, který nabízel zvýhodněné ceny za společnou vstupenku.

Oproti jiným zařízením zoologické zahrady nemohou jednoduše přerušit provoz a po dobu vládních omezení zavřít. Péči o zvířata možné přerušit není, stejně tak přestat s jejich krmením. Příspěvky od zřizovatelů, kterými jsou města, zpravidla pokryjí jen investice, provoz a výplaty. Na krmení si zahrady většinou vydělávají právě vstupným. Například jídlo pro děčínského medvěda Bruna vyjde ročně na půl milionu korun.

„Loňské roky byly dobré, takže jsme měli dostatečné rezervy, ze kterých financujeme letošní propady,“ přiblížila ředitelka děčínské zoo Kateřina Majerová. Zahradám hodně pomáhají také přímo jejich fanoušci, například prostřednictvím adopcí zvířat.

V Děčíně tak lidé poslali zvířatům místo čtvrt půl milionu. O polovinu pak příspěvky na adopci vzrostly v sousedním Ústí nad Labem. „Za podporu bychom chtěli poděkovat, je pro nás v této nelehké době velmi důležitá,“ doplnil mluvčí ústecké zoo Matěj Kynšt. V Chomutově si během léta zvýšili příjmy tím, že začali poskytovat ubytování ve skanzenu, který je součástí Zooparku.

Ve všech zoologických zahradách se během letošního roku podařilo zvýšit prodeje nejrůznějších suvenýrů, které si například v Děčíně mohou pořídit i v časech koronaviru na e-shopu a podpořit tak svou oblíbenou zahradu.