Například twitterový a facebookový účet Děčínsko bedlivě sledoval jejich cestu městem a podařilo se mu zachytit okamžik, kdy jeden z makaků zrovna nahlížel do webových kamer na Pastýřské stěně.

Netrvalo to dlouho a stejná opice si zvědavě prohlížela kameru na Masarykově náměstí.

Ve středu se opice na Masarykovo náměstí vrátila, tentokrát ji nepřilákala zvědavost, ale v době snídaně farmářské trhy plné ovoce a zeleniny.

Akce Free Makak se propsala také do děčínského městského znaku, byť příležitostného. Jak uvedla Informační kancelář Děčín, lva dočasně nahradil ve znaku korunovaný opičák třímající v rukách parmu. V rybí říši zůstalo vše při starém.

Útěk děčínských opic velmi záhy přesáhl hranice města. Všímaly si jej nejen celostátní média, ale také známí lidé. Například Jakub Wehrenberg se o opičí cestě ze zoo dozvěděl na stránkách Deníku.

Pro některé uživatele Twitteru je nastalá situace natolik neobvyklou, že ji neváhali označit bizárkem dne. S největší pravděpodobností se jedná o uživatele této sociální sítě, kteří nikdy na severu Čech nebyli. V opačném případě by jen pozvedli koutek do lehkého úsměvu.

Že je útěk děčínských makaků opravdu zásadním problémem srovnatelným s vysokou inflací nebo Českem na prvním místě dokazuje také sociální síť Facebook. Na té svolává Standa Nývlt demonstranty do Ústí nad Labem (do Děčína se asi bojí, s ohledem na uprchlé opice se není čemu divit) na akci s názvem Demonstrace za návrat makaků do děčínské zoo. Že bude srovnatelná s protesty vlastenců proti válce na Ukrajině ukazuje i počet lidí, kteří projevili zájem o účast. Do úterního večera jich bylo třicet.

Na stejnou dobu a stejné místo původně plánoval protestní setkání také Tomio Okamura. Nezbývá než doufat, že se s ním pořadatelé makačí demonstrace dohodnou a pan Tomio pochopí, co je v současné době největším problémem severních Čech. Prchající opice.

Co se vlastně reálně stalo? Vinou nezvaného návštěvníka, který večer v pondělí 12. června poničil elektrický ohradník u jednoho z výběhů, se do veřejného prostoru dostala celá tlupa makaků chocholatých.

Zdroj: Zoo Děčín

 Muže, který má svobodu opic na svědomí, posléze zadržela policie. Psali jsme ZDE:

První uprchlé makaky se již podařilo odchytit, samice s mládětem totiž zůstala v areálu zoo.
Ze zoo v Děčíně utekla tlupa opic. Muže, který je pustil, dopadla policie

Vývoj ohledně uprchlích opic sledujeme dál.