Zvíře na první pohled připomíná pavouka nebo štíra. I bičovec patří do třídy pavoukovců, je tedy jejich blízkým příbuzným. Říká se mu také krabovec, stejně jako krab se totiž pohybuje do strany.

„Bezocasí bičovci jsou řád, který obývá tropy všech kontinentů. Jsou to obyvatelé jeskyní, skalních průrev nebo pralesů, kde žijí na kůře stromů. Vyhledávají místa v naprosté temnotě. Pro orientaci ve tmě využívají přeměněný velice dlouhý první pár nohou, který slouží jako tykadla,“ popsal vrchní chovatel Petr Haberland.

Bičovec tyčkovitý pochází ze střední a jižní Afriky, ze zemí jako je Keňa, Tanzanie, Mosambik, Madagaskar, Zambie, Angola, Zimbabwe, Malawi. „Bičovec je dravé zvíře, živí se zejména hmyzem nebo pavouky. Svoji kořist je schopný předníma nohama nahnat k otrněným makadlům, kterými potom potravu uchvátí,“ doplnil Haberland.

Turistika. Ilustrační foto.
Další uzavírka. Turisté kvůli nebezpečným stromům nesmí do údolí Suché Kamenice

Na rozdíl od většiny jiných pavoukovců jsou bičovci společenští a ke kanibalismu u nich takřka nedochází. "Zajímavou kapitolou je rozmnožování tohoto druhu. Samice po páření klade vejce do vaječného vaku, který nosí na spodní straně hlavohrudi. Z něj se zhruba po měsíci líhnou mláďata, která se vozí na hřbetě matky a zhruba po čtrnácti dnech se poprvé svlékají a osamostatňují," informovala mluvčí zoo Alena Houšková.

Bičovce návštěvníci najdou ve 3. patře Expozice Rajské ostrovy vedle terária s hroznýšovci kubánskými. Expozice Rajské ostrovy je znovu otevřená od pondělí 9. května. Pro návštěvu této expozice stále platí nutnost ochrany nosu a úst dle nařízení vlády, dodržování rozestupů dva metry a omezený počet návštěvníků v expozici v jednu chvíli. Se vstupenkou ze zoo je možné expozici v ten samý den navštívit zdarma.