„Už 30 minut po porodu se samička postavila na nohy. Má se čile k světu a matka se o ní vzorně stará, ačkoli je prvorodičkou. Na mládě u lam alpak jsme čekali dlouhých 9 let. Samici se sice v předchozích letech podařilo zabřeznout, ale bohužel vždy potratila,“ uvedl vrchní chovatel Petr Haberland.

Zajímavostí u alpak je, že nemají dané období rozmnožování a u samice dochází k ovulaci až po spáření se samcem. Na rozdíl od ostatních kopytníků, kteří se páří ve stoje, si samice alpaky před pářením lehne na břicho. „Další zajímavostí je, že alpaky po porodu nepožírají placentu, jako to dělá většina zvířat,“ doplnil Haberland.

"Lamy alpaky najdete v děčínské zoo v úvodní části areálu, hned za výběhem zebu zakrslých. Současné stádo i s malou samičkou čítá 4 členy – jeden samec má k dispozici 2 samice," řekla mluvčí zoo Alena Houšková.

Alpaka je domestikovanou formou lamy, která je chována především kvůli velmi kvalitní vlně. Zpracovává se i maso, ale na rozdíl od lamy krotké se alpaka téměř nedojí ani nepoužívá jako soumar. Od ostatních lam se liší především mnohem delší vlnou, která může být různých barev od bílé, přes hnědou až po černou (včetně strakatých). Alpaka je sociální stádové zvíře žijící v rodinných skupinách o jednom alfa samci, několika samicích a jejich mláďatech. Samice je březí 330 - 360 dní. Samci pohlavně dospívají v 1 - 3 letech, samice v 1 - 2 letech. Živí se trávou, bylinami, vojtěškou, jetelem, senem, listy, zeleninou a granulovanými směsmi. Dožívá se zhruba 20 let a je původem z Jižní Ameriky.