Brány zoo zůstaly v důsledku proetiepidemiologických vládních opatření třetinu roku zavřené. V porovnání s rokem předchozím tak zahrada přišla o přibližně 32 tisíc návštěvníků.

"I tak se nám ale podařilo překonat pomyslnou stotisícovou hranici, kterou si každoročně klademe za cíl, a do zoo stihlo za rok 2020 přijít celkem 101.154 lidí," vyčíslila mluvčí zoo Alena Houšková.

Finanční ztráty se podle ní chvílemi šplhaly až k půl druhému milionu korun. Zoo je ale díky návštěvníkům dokázala zvládnout. V době, kdy byla otevřená, návštěvníci do zoo chodili, aby ji podpořili. Na adopcích zvířat se zahradě za loňský rok podařilo vybrat o 260 tisíc korun více než v roce předchozím.

"Ve velkém návštěvníci nakupovali také v e-shopu, pořizovali si vedle suvenýrů i takzvané Dobrolístky, které slouží nejen jako vstupenka do zoo, ale zahrnují v sobě i příspěvek na pokrytí koronavirových ztrát. A aniž bychom na začátku roku tušili, co nás čeká, velmi nám pomohlo i drobné zdražení vstupného a parkování, které ztráty dorovnalo,“ doplnila mluvčí.

V rovině chovatelské byl rok 2020 rokem velmi úspěšným. „V uplynulém roce jsme kolekci našich zvířat rozšířili o několik nových druhů. Byl to například rosomák sibiřský, kozorožec dagestánský, vačnatec kusu liščí nebo lvíčci zlatohlaví,“ vyjmenovala mluvčí. K nejúspěšnějším odchovům patřilo mládě takina indického, dařilo se i kozám šrouborohým, kozorožcům kavkazským, kapybarám vodním, lemurům vari červeným nebo kočkám rybářským. Podařilo se dokončit a otevřít komplex tří nových expozic, které dostaly název „Zvířata z chladných krajů“.

Rok 2021 bude pro děčínskou zoo již 72. návštěvnickou sezónou. A i když ho startuje se zavřenými branami, tak doufá, že bude rokem lepším. Dění v zoo mohou návštěvníci sledovat na webových stránkách www.zoodecin.cz, případně na facebooku.