Se stávající podobou občerstvení nebyla spokojená jak samotná zoologická zahrada, tak ani řada návštěvníků.

„Rozcházeli jsme se s nájemcem v představách, jak by takové občerstvení mělo fungovat a co by mělo nabízet. Proto jsme se dohodli na ukončení nájemní smlouvy," říká ředitelka děčínské zoologické zahrady Kateřina Majerová.

Následně zoologická zahrada vyhlásila výběrové řízení, do kterého se přihlásili čtyři zájemci. Rozhodujícím kritériem byla cena za roční nájem. Nejvíce, 120 tisíc korun ročně, nabídl Jiří Hommer. Ten doposud provozuje nedalekou restauraci na Pastýřské stěně. V té ale po dohodě s vedením děčínské radnice končí.

Jeho působení na Pastýřské stěně provázely určité kontroverze. Po čase totiž požádal město, aby souhlasilo s podnájmem pro dalšího provozovatele. Tím se stal Tomáš Bílý, který na Pastýřské stěně již dříve působil.

Jenže kvůli svým dluhům vůči městu se nemohl o pronájem ucházet přímo. Právě Bílému ale patřilo veškeré vybavení restaurace.

Jiří Hommer získal díky své nabídce smlouvu na dobu neurčitou s tříměsíční výpovědní lhůtou. Změnit by se měl nejen vzhled občerstvení, ale také především jeho nabídka. Ta byla doposud zaměnitelná s kterýmkoliv jiným občerstvením, kterých je ve městě celá řada.

V nabídce by se tak měly objevit fair trade výrobky. To je zboží, na kterém by měli spravedlivěji participovat jeho producenti. Velmi často totiž pěstitelé čaje nebo kávy dostávají z konečně ceny jen zcela nepatrnou částku. To si dávají za cíl změnit organizace zabývající se fairovým obchodováním.

„Chceme také, aby provozovatel využíval co nejvíce čerstvých surovin a zaměřil se i na sezónní nabídku. Věříme, že to bude velká změna 
k lepšímu," dodává Majerová.
O tom, zda se zoologické zahradě proměna občerstvení povedla, se budou moci lidé kromě běžných návštěv přesvědčit třeba 16. dubna, kdy zoo oficiálně zahájí další turistickou sezónu.