„Rádi bychom postavili nové expozice pro rosomáky, kamzíky a severské sovy," říká ředitelka děčínské zoologické zahrady Kateřina Majerová. Nové pavilony budou téměř to první, co návštěvníci zoologické zahrady uvidí. Vyrostou totiž na místě stávající dětské medvědí stezky. Ta je po levé straně cesty spojující vstup do zahrady a výběh medvědů. Zoologická zahrada již má pro jejich stavbu hotovou projektovou dokumentaci.

„Podle projektu by měly všechny tři nové expozice vyjít na pět a půl milionu korun," uvedla Majerová. Z velké části by tato částka měla být hrazena v případě úspěšné žádosti z evropských peněz. Zatím posledním krokem 
k novým pavilonům je souhlas městských zastupitelů 
s podáním žádosti o dotaci.

„O dotaci žádáme v operačním programu životní prostředí, který v jednom z dotačních programů má i podporu biodiverzity," vysvětluje ředitelka Majerová. Všechny tři expozice zahrnují nejen venkovní výběh včetně zabezpečení, například elektrickým ohradníkem, ale také stavbu ubikací pro zvířata. „Při stavbě nových expozic také využijeme skal, které jsou za současnou medvědí stez-kou. Budou v podobném duchu, jako je krajina Českého Švýcarska. Jen s tím rozdílem, že v expozicích budou zděné ubikace.  Přeci jen tam budou větší zvířata, a ta je potřeba zavírat," přibližuje podobu nových výběhů Kateřina Majerová.

Pokud bude zoologická zahrada se žádostí úspěšná, mohla by dotace pokrýt až 
85 procent nákladů. Město by tak vybudování nových pavilonů mělo vyjít na přibližně 825 tisíc při patnáctiprocentní spoluúčasti. Je ale možné očekávat, že konečná vysoutěžená cena bude výrazně nižší než ta projektová. Úměrně tomu se pak sníží i částka, kterou se na stavbě nových expozic bude podílet městská kasa.

 „Pokud vše dobře dopadne 
a nám se podaří získat dotaci 
z evropského dotačního programu, tak bychom chtěli začít stavět příští rok," dodala ředitelka zoologické zahrady Kateřina Majerová.

Pro návštěvníky děčínské zoologické zahrady to ale není jediná novinka, na kterou se mohou těšit. Již v současné době vzniká v dětském koutku velký dřevěný drak. V nejbližší době by mělo také dojít na stavbu nového dřevěného hradu. Ten nahradí stávající stavbu, která slouží dětem již mnoho let. Kromě toho město nyní opravuje silnici vedoucí k zoologické zahradě.