Březnovou demonstraci svolává na varnsdorfské náměstí  Petr Heinrich. Ten chce získat podpisy pod otevřený dopis vládě, který na protestním setkání představí. Organizátorům se nelíbí, že ve dvou   varnsdorfských ulicích údajně vznikají nová ghetta.

„Setkání jsme již nahlásili na varnsdorfský městský úřad. Chceme především, aby vláda snížila příspěvek na bydlení, který dnes dosahuje mnohdy astronomických výšek. Požadujeme také zavedení funkčního prostupného bydlení,“ popisuje požadavky Heinrich a dodává, že pokud je někdo příjemcem peněz od státu, musí dodržovat pořádek a dodržovat základní hygienická pravidla.

Řádné ohlášení potvrzuje také mluvčí varnsdorfské radnice Romana Macová.

„Pan Heinrich nahlásil úřadu setkání na náměstí Dr. E. Beneše v pondělí. My jsme toto oznámení přijali a v zákonné lhůtě vydáme vyjádření,“ uvedla pro Děčínský deník.

O konání protestního setkání byla informována také policie.

„O demonstraci víme a připravujeme se na ni. Momentálně zkoumáme možné rizikové faktory,“ říká policejní mluvčí Vojtěch Haňka.
S novou vlnou protestů počítali politici i úřady již během zimy.

„Dalo se to předpokládat. Pokud nebudou přijímána opatření na celostátní úrovni, tak to bude i nadále pokračovat. Ale nesmí to přejít v rasovou nesnášenlivost, jako se již v minulosti stalo,“ říká starosta Varnsdorfu Martin Louka.

K podpoře demonstrace, která se uskuteční ve Varnsdorfu 31. března, se hlásí kromě místních lidí také pravicoví extrémisté. Ti se v minulosti účastnili řady protestů na Šluknovsku.

„Už by měl přijít čas kdy se nebude jen demonstrovat ale už ty ČERNÉ SVINĚ STŘÍLET. W.P,“ bylo napsáno na Facebooku u pozvánky na demonstraci Daniel  Jaroš. Zkratka WP nejčastěji znamená white power, tedy bílá síla. Během úterý ale byla poznámka organizátory smazána. 

Kromě něj se k účasti na demonstraci přihlásila do úterního odpoledne řada lidí otevřeně se hlásících k neonacismu. Na jejich profilech nechybí fotografie Adolfa Hitlera nebo nápisy Combat 18. Právě číslovka 18 odkazuje k vůdci Třetí říše, značí totiž jeho iniciály. Podle Petra Heinricha se pořadatelé setkání od těchto lidí důrazně distancují.

Pořádání demonstrací oznámil také Lukáš Kohout.

„Vzhledem k neutěšené situaci ve Šluknovském výběžku a především ve Varnsdorfu jsem se rozhodl opět vstoupit do dění v tomto městě. Již na 1. máje a další termíny, jako je 2. červen a 2. července, připravuji rozsáhlé demonstrace ve městě Varnsdorf,“ uvedl v prohlášení Lukáš Kohout. Prohlášení přišlo emailem - Kohout se od něj ale po několika hodinách distancoval. "Nikdy neříkej nikdy, ale tentokrát se protestovat nechystám. Ve Varnsdorfu je teď klid," řekl Děčínskému deníku Kohout s tím, že emailové prohlášení je podvrh.