S češtinou, ale hlavně  s matematikou se žák páté třídy František ještě před pár měsíci  dost trápil.  Učení s rodiči ke zlepšení známek nevedlo, a tak přišla na řadu pomoc Asistenční služby Charitního sdružení Děčín.

„Syn se do školy začal připravovat s paní asistentkou, která má u něj potřebnou autoritu, a jeho prospěch se skutečně zlepšil," radovala se Františkova matka Renata Dlabalová.

Lepší známky teď těší i Romana, který chodí do druhé třídy. A samozřejmě také jeho rodiče.

„Z matematiky míval i čtyřky a pětky. Díky asistenční pomoci se celkově zlepšil o jeden stupeň a občas se může pochlubit i jedničkami," těšilo synovo zlepšení prospěchu Zlatu Milkovou.

Obě maminky se   shodly v tom, že jejich školáci teď učení lépe zvládají díky asistenční pomoci.

„Dobrovolnicí jsem už asi tři roky a vím, že záleží vždycky na přístupu samotné rodiny. Některé předchozí zkušenosti nejsou zrovna tím, na co bych ráda vzpomínala, ale v těchto dvou případech je spolupráce na té nejlepší úrovni," svěřuje se asistentka Marie Javůrková.

Někdy je úspěchem dobrovolnické pomoci se školní přípravou to, že dítě má alespoň dostatečný prospěch.

„Když už ale ten čas školákům věnuji, mám zájem na tom, aby měli známky co nejlepší. I samotné děti si pak začínají uvědomovat, že se špatným prospěchem nemají moc šancí na dobré uplatnění v životě," dodává paní Javůrková.

Snaživou dvojici dětí ze sedmé a šesté třídy  má i další asistentka.

„Osmnáct let jsem působila ve školství a teď jsem více než rok nezaměstnaná. Když jsem se dozvěděla, že Charitní sdružení shání dobrovolnice na doučování, tak jsem se rozhodla své zkušenosti  využít. Třeba rodina romské dívky se mnou velice dobře spolupracuje a Anetka se mohla už v pololetí pochlubit lepším vysvědčením, než mívala dříve," svěřovala se s patřičnou hrdostí Radka Sokolářová.

Obětovat svůj volný čas ve prospěch dětí, které potřebují pomoct se školní přípravou a zvládáním některých předmětů, se často rozhodují i studentky. Patří k nim i Markéta Bauerová.

Pokud se i vy chcete stát dobrovolníkem a pomáhat, volejte na telefonní číslo  739 491 450

„Chtěla jsem prostě účelně využít svůj volný čas. Je  pravda, že párkrát jsem si řekla, že skončím. To bylo v situacích, kdy jsem si myslela, že to naše snažení nikam nevede. Ale pak se to zase zlepšilo a vydržela jsem," tvrdí studentka. Stačí ještě připojit poznámku o tom, jak se spolužáci ve škole divili, že za pomoc žádné peníze nebere.

Asistentkou je i Michaela  Moravcová, která si na děčínské střední zdravotnické škole zvolila obor sociální péče.
„Získané  zkušenosti se mi určitě hodí pro zvolenou  profesi,"  myslí si Míša.

Charitní sdružení nyní spolupracuje s 56  rodinami, které využívají pomoci se školní přípravou dětí ze základních škol.

„Jenže těch dobrovolnic nemáme dost, a proto několik  dětí na pomoc zatím čeká.  Situace se zkomplikuje i tím, že některé dívky  maturují a kvůli dalším studijním či jiným povinnostem  už nebudou moci pomáhat. Proto budeme potřebovat a rádi mezi sebou uvítáme další nové dobrovolnice," uvedla vedoucí asistenční služby děčínského charitního sdružení Adriana Andrová.