Ochrannou známku Českosaské Švýcarsko regionální produkt má od roku 2010, kdy značka vznikla, už téměř 50 subjektů, ať už jde o výrobky, zážitky či služby. Cílem je zviditelnit region a propagovat aktivní výrobce i provozovatele. To ocení jak turisté, kteří si chtějí pořídit kvalitní suvenýr z regionu, tak i lidé z Děčínska, jež chtějí nákupem podpořit místní výrobce. „Certifikace garantuje původ výrobku v regionu, jeho kvalitu, jedinečnost a šetrnost k životnímu prostředí, v nejlepším případě i dlouholetou tradici. Roli hraje podíl ruční práce a místních surovin, originalita a výjimečné vlastnosti,“ uvedla koordinátorka regionální značky Českosaské Švýcarsko Marcela Sabolová.

Výjimečnými vlastnostmi a původem disponují například mýdla z Mýdlárny Rubens v Růžové, jejíž produkty, a to nejen mýdla, ale také oleje na tělo, vlasová kosmetika nebo koupelové kúry, jsou čistě na přírodní bázi. „Mýdla vyrábíme z rostlinných olejů při nízkých teplotách, takže v nich zůstávají všechny výživné látky v nezměněné podobě,“ popisala své výrobky provozovatelka Miloslava Hrachovcová.

Mezi notoricky známé patří také mikulášovické nože. Nožířství má v Mikulášovicích více než 200letou tradici, důkazem je kapesní nůž Rybička.

Značku regionální produkt nosí v logu nebo na štítku také piva z krásnolipského pivovaru Falkenštejn a varnsdorfského pivovaru Kocour, cider z Rumburku, Doubický a Lužický med, šperky ze skla a polodrahokamů v Dolní Poustevně, sýry, máslo a tvaroh z varnsdorfské mlékárny, děčínská čokoláda Jordan, Děčínská jeřabinka Valdemara Grešíka nebo přírodní aromaterapeutická kosmetika Nobilis Tilia. Certifikát získalo také dřevěné uhlí vypálené v milíři u Dolského mlýna během Týdne lesních řemesel. „Výroba dřevěného uhlí a dalších produktů lesních řemesel neoddělitelně patří ke kulturní historii dnešního národního parku,“ stojí na webu regionálních značek.

Certifikovat je ale možné také zážitky. Značku obdržel Lipovský dřevák, který pořádá obec Lipová už od roku 2008. Dřevo k sochání pochází přímo z obce nebo okolí a vyřezané sochy následně zůstávají v regionu. V Jiřetíně pod Jedlovou se pak značkou pyšní Tolštejnské slavnosti, akce v historickém duchu podporující regionální výrobce a řemeslníky. V Rumburku jsou to například oblíbené Loretánské slavnosti, v Mikulášovicích pak Velikonoční jízda.

O značku nyní mohou usilovat i další regionální výrobci. Zájemci mohou napsat na RZ@masceskysever.cz, nebo zavolat na 733 379 500. Značku uděluje MAS Český sever například potravinám, zemědělským produktům, řemeslným výrobkům, uměleckým dílům či přírodním produktům. Žádosti posoudí certifikační komise 26. listopadu.