Školou, kde se nemusí sedět pouze v lavici a čekat na pár vteřin pozornosti, ale kde mají žáci možnost něco prožít a něco si s sebou vzít dál do života se stalo Biskupské gymnázium ve Varnsdorfu. Díky mnoha projektům, které tu realizují se o škole ví nejen ve Varnsdorfu, ale už i ve světě. Rozhodně jméno této školy znají třeba v Izraeli.

„Dostal jsem dopis, ve kterém nás iniciativa Elen Makarov z Izraele zve ke spolupráci na dalším pátrání po Petru Kienovi. Po setkání v Terezíně a ve Varnsdorfu se blíží dlouho očekávaný sen, návštěva Jeruzaléma. Mám radost, jedná se o jeden z největších úspěchů naší projektové práce,“ řekl ředitel školy Jiří Čunát. Dodal, že díky spolupráci s izraelskou spisovatelkou a režisérkou tak jejich projekt Zmizelí sousedé – Objevený Petr Kien nabral na mezinárodních rozměrech.

Podle Jiřího Čunáta byly na začátku celého projektu pouze dvě slova, Zmizelí sousedé. Šlo o celostátní projekt, do kterého se před čtyřmi lety zapojili studenti oktávy. Po jejich odchodu ze školy štafetu přebrali studenti mladší a tak se to opakuje a na projektu se stále pracuje ač jsou původní autoři i jejich další pokračovatelé ze školy dávno pryč.

Po židovském malíři Petru Kienovi, který mimochodem navštěvoval stejnou školu, varnsdorfští gymnazisté pátrají již od roku 2004. Postupně dali dohromady průběh celého jeho života a největší zlom jejich pátraní nastal při odhalení pamětní desky na jeho rodném domě.

„V tu dobu si vlastně varnsdorfští obyvatelé všimli, že se něco děje. V ten den se to také ve Varnsdorfu hemžilo významnými lidmi, přijeli například předseda federace Židovských obcí, zástupci katolické církve či zástupkyně Velvyslanectví státu,“ poznamenal ředitel školy.

Aktivity školy vítá i varnsdorfský starosta Josef Poláček.

„Samozřejmě je dobře, že je škola a její studenti aktivní, a že touto svou aktivitou zviditelňují i město. Ale to samé platí o všech středních školách ve Varnsdorfu,“ podotkl starosta. Jako poslanec dokonce pomáhal zorganizovat i výstavu obrazů Petra Kiena v Parlamentu ČR.

A aby těch zmizelých varnsdorfských sousedů nebylo málo, pustili se gymnazisté do pátrání po dalším židovském umělci. Tentokrát se jím stal malíř Wenzel Salomon, který na rozdíl od Petra Kiena, který zemřel v Osvětimi, válku přežil v nedalekém Jiřetíně pod Jedlovou. V pátrání studentům pomohla i nedávná návštěva školy skupinou německých historiků, kteří sledují osudy nespravedlivě pronásledovaných.

„Překvapilo nás, kolik informací je objeveno kolem lidí, kteří žili v našem městě a my toho o nich víme tak málo,“ poznamenal Jiří Čunát. Dodal, že pomoc při pátrání po dalším malíři jim přislíbili i na jiřetínském obecním úřadě.

„Již jsme studentům poskytli některé materiály, které jsme získali od vzdáleného příbuzného malíře,“ poznamenal jiřetínský starosta Josef Zoser.
I jeho totiž výsledky pátrání zajímají a to nejen proto, že Wenzel Salomon měl na jiřetínském obecním úřadě svůj ateliér, ale i proto že jeho tvorba byla z velké části místopisně vázána na zdejší region.