První polovinu prosince každoročně netrpělivě očekávají cestující jezdící vlaky a autobusy. Při změnách jízdních řádů totiž pravidelně ubývaly počty spojů. Letos jsou nejvýraznější posuny odjezdů o deset, či dvacet minut. Na některých trasách se změní počet zastávek.

Před loňskou změnou jízdních řádů bojoval ústecký krajský úřad o zachování vlaků ze Šluknova do Kolína. Ty budou jezdit i v následujícím roce. A ani na jiných tratích vlaky naštěstí neubyly. S posunem odjezdu musí počítat cestující mezi Děčínem a Ústím nad Labem Střekovem. Například první ranní vlak pojede o dvacet minut později. Nejvýraznější změnou je tak z pohledu Českých drah, které provozují vlaky na Děčínsku, nasazení moderních vlaků na všech tratích na Děčínsku.

Podstatně větší změny se týkají linkové autobusové dopravy na Děčínsku.

Na lince z České Kamenice na Vysokou Lípu přibyly podle webu děčínského dopravního podniku tři zastávky. Autobusy budou nově stavět ve Všemilech na rozcestí a u konírny a na Vysoké Lípě na rozcestí.

Stejné zastávky přibudou také na lince 424 z Děčína přes Huntířov a Jetřichovice na Vysokou Lípu. Na této lince autobusy navíc ještě nově zastaví v Rynarticích pod zámečkem.

Nové zastávky se týkají také linky 434 z Děčína přes Hřensko a Jetřichovice do Krásné Lípy.

Na novou zastávku se mohou těšit také cestující mezi Šluknovem Rožany a Mikulášovicemi, kde budou autobusy nově stavět U Rybníčku.

Zastávky naopak ubudou na příměstské lince mezi Děčínem a Chlumcem na Ústecku. Z této linky zmizí od neděle 9. prosince zastávky U Divadla a  Žlíbek. Kvůli tomu se mění i čas odjezdů na následujících zastávkách počínaje zastávkou Růžek v Dolním Oldřichově.

S mírným posunem odjezdu musí počítat cestující například mezi Českou Kamenicí a Kerharticemi, Děčínem a Verneřicemi nebo Děčínem a Labskou Strání. S odlišným časem odjezdů budou jezdit autobusy na lince 540 ze Semil do Dolní Poustevny. Od neděle budou totiž všechny spoje zajíždět do Nového Boru. Z následujících zastávek tak budou jezdit o něco později, než byli cestující doposud zvyklí.