Informoval o tom předseda přípravného výboru petice za odstoupení starosty a místostarostů Varnsdorfu Pavel Vaňáč. Další dopis adresovali vedení města.

Obyvatelé chtějí vládu upozornit na neutěšenou situaci v regionu, připomínají i napadení v Novém Boru a Rumburku, z čehož viní Romy.
„Jak již je vám jistě známo, tak převážně v severních Čechách se bouří občané proti narůstající kriminalitě, která rapidně stoupá spolu se sestěhováváním nepřizpůsobivých občanů, a to právě na sever Čech,“ píší Varnsdorfští v prohlášení.

Vládu žádají o legislativní změny a jejich přijetí ve zrychleném čtení.

Podobný seznam legislativních změn již dříve sepsali také starostové měst a obcí ve Šluknovském výběžku a Ústecký kraj. Starostové se s místními shodují v požadavku na centrální registr přestupků nebo změnu zákona o odpadech, požadují ale navíc například změnu rozpočtového určení daní ve prospěch menších měst.

Kraj navrhuje například posuzování opakovaného přestupku proti veřejnému pořádku jako trestný čin a změny zákonů týkajících se sociálního bydlení a hazardu.

Varnsdorfští se obracejí dalším dopisem i na vedení města, požadují zajištění bezpečnosti.

„K tomu je však zapotřebí včasná a důsledná kontrola dodržování městských vyhlášek a nařízení a v případě jejich opakovaného porušování přísné tresty, aby již v budoucnu nemohly být porušovány,“ píší v dopise adresovaném vedení města.
Kritizují také činnost městské policie, která prý ročně stojí 5,5 milionu korun.

Obyvatelé požadují, aby sociální odbor vyplácel sociální dávky pouze v poukázkách a pravidelně jejich vyplácení kontroloval.
Město má podle nich kontrolovat také dodržování řádu městských ubytoven a za nedostatky trestat jejich správce.

Dále žádají o navýšení počtu strážníků městské policie nejméně na 25 a vybudování policejní služebny u hotelu Sport. Je podle nich třeba také kontrolovat veřejně prospěšné práce, aby pracujícím nestačilo jen práci předstírat, protože jim to zajišťuje splnění limitu pracovních hodin k pobírání dávek.
Napětí ve Šluknovském výběžku se vyhrotilo v srpnu letošního roku po několika napadeních, z nichž místní viní Romy.