Zákaz bezhotovostního výkupu kovů si radnice na Děčínsku chválí. Hůře na tom jsou sběrny. Poctiví provozovatelé pociťují výrazný úbytek klientů, nepoctiví novou vyhlášku obcházejí. Pokuty od České inspekce životního prostředí hrozí několika sběrnám.

Od změny vyhlášky si ministerstvo slibovalo úbytek krádeží kovového odpadu. A podle zkušeností z Děčínska se to potvrzuje. Lidé táhnoucí kárku plnou železného šrotu z ulic téměř vymizeli.

„Za poslední dobu jsme žádného zloděje nechytili. Ale zatím je příliš krátká doba na větší hodnocení. Nezbývá než doufat, že to bude fungovat," říká například ředitel děčínské městské policie Marcel Horák.

Stejné zkušenosti má také jeho kolega z Varnsdorfu.

„Kárkaře není vidět. Před pár lety to byl hodně velký problém. Myslím, že se to výrazně zlepšilo novou vyhláškou, protože je výkup šrotu kontrolovatelný," vysvětluje Martin Špička.

Sběrny takovou radost z nové vyhlášky nemají. Zvláště pro ty malé je zasílání drobných částek prostřednictvím poštovních poukázek nevýhodné až ztrátové.

Výrazně méně zákazníků hlásí společnost Kovošrot Group CZ, která má provozovny v několika městech v kraji. Právě v těch menších pociťují změnu nejvýznamněji.

Kromě změny vyhlášky se chystá také novela zákona o odpadech, která by měla kromě jiného přesně definovat jako bezhotovostní platbu převod peněz na účet nebo výplatu složenkou.

Česká inspekce životního prostředí (ČIŽP) během kontrol už odhalila několik případů, kdy sběrny vykupovaly materiál, který nesměly. Inspektoři také zjistili, že někteří majitelé vypisují směnky. „V rámci oblastního inspektorátu Ústí nad Labem, v jehož působnosti je Ústecký a Karlovarský kraj, hrozí pokuty deseti sběrnám," řekla mluvčí ČIŽP Radka Burketová. Výše pokuty se liší od provinění, největší je milion korun. Lidé se směnkami a často poškozenou nebo neplatnou občankou se už začali objevovat v bankách, kam si chodí vyměnit směnku za hotovost. Změnu pocítili také obyvatelé panelových domů, od jejichž dveří mizí letáky. Někteří totiž vyměnili sběr kovů za sběr papíru.

Ročně způsobili zloději kovového šrotu jen na veřejném majetku škody za stovky milionů. Velké oblibě se těšily především kryty na kanály, některé obce proto začaly nahrazovat ukradené litinové kryty plastovými.

„U nás se během posledního měsíce nic neztratilo. Ale chce to čas, aby se ukázalo, jestli to bude fungovat," říká starosta Jiřetína pod Jedlovou Josef Zoser. Ten se již jako senátor snažil od roku 2007 přesvědčit ostatní zákonodárce i ministerské úředníky, že je právě kvůli častým krádežím nutná změna systému výkupu kovového odpadu.

„Já jsem zastáncem úplného zákazu výkupu od fyzických nepodnikajících osob. Navíc si myslím, že je u nás sběren až přespříliš," dodává Zoser. V Jiřetíně měli v minulosti kontejner, kam lidé šrot mohli odevzdat a obec pak peníze použila například pro sportovce. Jenže zloději si obecní kontejner našli jako snadný zdroj šrotu a obci se přestal vyplácet.