Přes čtvrtstoletí se dávalo rovnítko mezi sociální demokracii na Děčínsku a jméno Jaroslav Foldyna. To je nyní minulostí. Po volebním výprasku ho v čele okresní buňky strany nahradil šéf sociální demokracie v Rumburku Ladislav Pokorný.

O novém předsedovi okresního výkonného výboru rozhodla o víkendu stranická konference. Jaroslav Foldyna se o křeslo předsedy neucházel. Končí také v krajském výkonném výboru, v ústředním výboru pak bude už jen jako místopředseda strany.

„Myslím si, že je potřeba dát prostor i někomu jinému, táhl jsem to 25 let,“ vysvětlil Foldyna s tím, že vliv na jeho rozhodování měl i výsledek komunálních voleb, ve kterých sociální demokracie propadla.

Jaroslav Foldyna.
Foldyna vzal zpět svou rezignaci. Zůstává místopředsedou ČSSD, v Děčíně skončí

Foldyna avizoval odchod ze všech stranických funkcí hned druhý den po sečtení volebních výsledků. Jeho rozhodnutí ale prezident Miloš Zeman označil za zbabělé a Foldyna následně své původní prohlášení vzal zpět.

Novým předsedou sociální demokracie na Děčínsku se stal Ladislav Pokorný, šéf rumburské místní organizace. Ta byla ve volbách nejúspěšnější ze všech velkých měst, získala přes 13 procent hlasů.

„Jaroslav Foldyna je dlouhodobě vnímán jako symbol okresu. V tom to bude obtížné. Další obtížností je situace, ve které se strana nachází,“ prohlásil po svém zvolení Ladislav Pokorný, který chce pomoci restartovat stranu.

Jaroslav Foldyna.
Foldyna domlouvá družbu v Artěku

Jeho protikandidátem pak byl bývalý krajský radní Petr Jakubec z Varnsdorfu. Jím vedená kandidátka utrpěla historický debakl. V největším městě šluknovského výběžku se totiž sociální demokracie do zastupitelstva vůbec nedostala, získala pouze necelých 3,5 procent hlasů.

„Neznám motivaci lidí, kteří mne volili. Ale je možné, že volební výsledky při výběru nějakou roli hrály,“ připustil Pokorný.

Podle jeho názoru musí začít sociální demokracie znovu mluvit srozumitelně. „Nebylo třeba vůbec šťastné, jakým způsobem jsme přistoupili k hlasování o nedůvěře vládě. Měli jsme buď říct, že je to naše vláda a podpoříme ji, nebo jsme měli říct, že máme takový problém s Andrejem Babišem, že z té vlády odcházíme a nepodpoříme ji. Ale udělat něco uprostřed, tomu nerozumím. A nerozumí tomu ani naši voliči,“ pojmenoval jeden z problémů své strany Pokorný.

Dalším úkolem je podle něj přilákat do strany další lidi. Ta se totiž jako většina ostatních partají potýká s úbytkem členů. „Jestli se ale ve straně něco nezmění, třeba na jarním sjezdu, tak to bude velmi, velmi obtížné,“ dodal Pokorný.

Zoo Děčín.
Zoo Děčín bude v příštím roce slavit, hledá pamětníky

Jaroslav Foldyna se chce po konci v čele okresního výboru věnovat celostátní politice. Zasedá v Poslanecké sněmovně, je v nejužším vedení sociální demokracie. Zda je jeho odchod z funkcí na regionální úrovni přípravou na případnou kandidaturu na předsedu strany, zatím není jasné. On sám zájem o nejvyšší stranický post nevyvrátil, ale ani nepotvrdil.

„Bude záležet na tom, jaká bude na sjezdu atmosféra. Neusiluji o to,“ dodal Foldyna s tím, že okresní konference se k nominaci na předsedu nevyjádřila.

Pavel Sedláček z Filipova si musí pro vodu chodit do cisterny, jeho studna vyschla.
Problémy s nedostatkem pitné vody má až polovina obyvatel Filipova