O přestavbu bývalé podmokelské knihovny mezi firmami příliš velký zájem nebyl. Do výběrového řízení za 20 milionů korun se přihlásily jen tři firmy. Z toho dvě musela komise vyřadit. „Dalším postupem se bude zabývat rada města na svém řádném zasedání příští týden, přičemž má na výběr z několika možností,“ uvedl náměstek primátorky Jiří Anděl.

Jednou z možností je zakázku zrušit, protože na výběr zůstala jen jedna nabídka. Následně by pak rada vyhlásila zakázku novou. Druhou možností je zadat opravu firmě, která jako jediná ze tří zbyla. „Já osobně jsem pro zrušení stávající zakázky a vypsání nové,“ řekl další náměstek primátorky Valdemar Grešík.

Pokud by se vedení města rozhodlo pro tuto variantu, vznikla by šance pro přepracování projektu. Ten současný totiž počítá s tím, že by bylo nutné vybourat prakticky všechno původní vybavení z počátku 30. let minulého století. A to včetně zakázkových dveří nebo vestavěných skříní. Pryč by mělo jít také předsálí ve druhém patře. Právě to kritici přestavbě bývalé knihovny vyčítají.

Rada musela řešit ještě jeden poměrně velký problém. Na veřejnost se totiž dostaly ještě před uzavřením výběrového řízení jeho výsledky, byť ne zcela přesné. A to přesto, že všichni členové výběrové komise podepisují kromě čestného prohlášení, že nejsou například ve střetu zájmů, také slib mlčenlivosti.

„Museli jsme proto celou komisi odvolat. Pokud bychom to neudělali, vystavovali bychom se riziku postihu ze stran Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže,“ vysvětlil Jiří Anděl. Na činnost komise to ale žádný vliv mít nebude. Svou práci totiž dokončila.

Vedení města dokonce kvůli úniku zvažovalo podání trestního oznámení na neznámého pachatele. Na to ale nakonec nedošlo. Policie by ho podle Anděla nejspíše stejně odložila.

Na záchranu současné podoby unikátního interiéru knihovny vzniklo několik výzev a také dvě petice. Tu první magistrát z formálních důvodů nepřijal, a proto její organizátoři spustili petici druhou. Tu bylo možné podepisovat na několika místech nejen v Podmoklech do středečního večera.

Autoři petice poukazují také na to, že podmokelská knihovna byla na desítky let jedinou v Československu, která byla ke knihovnickému účelu postavena. Podle památkářů by rekonstrukcí došlo k nevratnému poškození cenné budovy.