Svou zkušenost s tím má muž z Děčína, který přišel během prvního adventního víkendu o věci za více než pět tisíc korun. Nechal totiž v nákupním vozíku batoh. Stačila chvilka nepozornosti a přišel o doklady, platební karty, osobní věci a peníze.

Podobnou zkušenost ale každoročně získají jen na Děčínsku a Šluknovsku desítky dalších lidí. Řada okradených navíc krádež policii ani neoznámí.

Buď jim přijde škoda způsobená zloději natolik nízká, že jim nestojí za to absolvovat celou policejní proceduru včetně výslechů, nebo si nejsou jisti, kde ke krádeži mohlo dojít.

„V loňském roce se děčínští policisté potýkali s 1233 prostými krádežemi. Z toho kapesních bylo 76. Letos jich do října letošního roku zaznamenali 754, z toho objasněných je 342. V rámci kapesních krádeží prověřovali ve zmiňovaném období 53 případů," přibližuje statistiku zlodějů policejní mluvčí Petra Trypesová.

Letos tedy měsíčně průměrně kapesních krádeží mírně ubylo, kapsáři ale čekají ve vánoční době žně. Stejně jako každý rok proto policisté varují lidi, aby byli obzvláště opatrní.

„Věnujte pozornost svému okolí a v případě, že se na vás někdo tlačí, snažte se okamžitě vzdálit. Vyhýbejte se skupinám většího počtu lidí," nabádá nejen ve vánočním čase k velké opatrnosti Petra Trypesová.

Velmi často lidé zapomenou zavřít batoh nebo kabelku. Případně je nechají v nákupním vozíku a jen si kousek odběhnou. Zkušeným zlodějům ale stačí jen několik málo vteřin k tomu, aby kabelku ukradli, nebo případně vybrali.

Je dobré také nenosit například peněženku v zadní kapse u kalhot, ale v náprsní kapse.

„Nemějte při sobě větší finanční hotovost. Hotovost nevybírejte předem, ale využijte bankomatů přímo v obchodě. Finance si rozdělte na více bezpečných míst," přidává další doporučení Petra Trypesová.

Potřeba je si dávat pozor také u bankomatů. Někteří zloději především v období větších nákupů, jakým je advent, si totiž vybírají případné oběti právě u bankomatů podle toho, kolik peněz si z něj vyberou. Obzvláště ohroženou skupinou jsou pak starší lidé, kteří mají omezené možnosti se bránit.

Lidé by si proto měli dávat pozor, jestli je někdo u výběru peněz z bankomatu nepozoruje. A pokud ano, tak aby neviděl, kolik peněz si vybírají. Případně výběr přerušit a vybrat si peníze v jiném bankomatu.