Zatím marný boj se zloději svádějí pěstitelé ovoce na Děčínsku. Do jejich sadů se s koncem léta stále častěji vydávají početnější party motorizovaných pobertů, kteří stíhají v poměrně krátké době nakrást hned několik metrických centů jablek. Starosti s jejich česáním si nedělají. Setřesou je ze stromů, rychle naloží a zamíří s nimi do nejbližší výkupny.

„Vidina rychlého zisku má zatím pořád navrch nad obavami z dopadení. Jsme z toho dost zoufalí. Krádeže jsou prakticky na denním pořádku a ty škody se každoročně pohybují řádově minimálně v desítkách tisíc korun,“ rozčiloval se zástupce ředitele Školního statku Střední zahradnické a zemědělské školy v Děčíně-Libverdě Antonín Vencl.

Strážníci jezdí na kontroly

Zloději zatím kalkulují s tím, že se jim před hlídači nebo policisty podaří ze sadů včas zmizet. Sázka na rychlý úprk ale občas samozvaným česáčům nevyjde.

Strážníci věnují právě v čase sklizně zvýšenou pozornost nejen sadům, ale i zahrádkářským koloniím v katastrálním území Děčína „Hlídky tam častěji zajíždějí i v podvečerních a nočních hodinách. I díky těmto kontrolám se podaří alespoň některé zloděje dopadnout a nebo jim krádež překazit,“ poznamenal ředitel děčínské městské policie.

V poněkud jiné situaci jsou ovocnáři v Malšovicích. Tam se na nějaké preventivní kontroly strážců pořádku spoléhat nemohou.

„Sady máme poměrně rozlehlé a myslím, že bychom na jejich hlídání potřebovali alespoň dvacet lidí. Zloději jsou stále vynalézavější a drzejší,“ posteskl si šéf Zemědělské společnosti Malšovice Ladislav Opat.

Na krádeže s mobilem

V praxi to vypadá tak, že k sadům dorazí auto, z něho vyskáče několik mužů a rozprchnou se mezi stromořadí, Když už mají narabováno několik pytlů jablek, domluví se mobilem na odvozu. Na smluvené místo přijede auto, nakradené ovoce do něho pobertové rychle naloží a zmizí.

„Zaměřujeme se na ekologickou produkci a tím pádem můžeme vypěstované ovoce lépe zpeněžit. Když se podaří nějakou takovou zlodějskou partu dopadnout, je to jen nepatrné zmírnění způsobovaných škod. Navíc při hlášení krádeže musím trávit dlouhou dobu na policejní služebně. Je to zabitý čas,“ tvrdil šéf malšovické společnosti. Ta očekává úrodu asi pěti set tun jablek.

O původ ovoce se nezajímají

Majitelé sadů se shodují v tom, že uchránit úrodu před rozkradením je úkolem sotva zvládnutelným.

„Není přece možné, aby jedna a ta samá zlodějská parta nabízela ve výkupně k prodeji větší množství jablek, u nichž je na první pohled patrné, že nejde o ovoce padané a někde posbírané v příkopech, ale jablka nejspíše kradená. Kdyby museli prokázat totožnost a doložit původ ovoce, určitě by to s nabídkou prodeje jablek měli zloději komplikovanější,“ poukázal šéf sadů na děčínské Libverdě Antonín Vencl na legislativně nevyřešený problém.

Občanské průkazy nepožadují ani ve výkupně ovoce v děčínské městské části Březiny. „Na zahradě máme tuny vykoupených jablek. V některých dnech je to šílený nápor a vést ještě agendu výkupu podle osobních dokladů lidí, kteří nám je přivážejí, by bylo ještě komplikovanější. Navíc není to skutečně zákonem ukládaná povinnost,“ tvrdila Vladislava Puncmanová, která se výkupu jablek věnuje s manželem na živnostenský list.