Kostel svatého Josefa v Rybišti je bez okapových svodů. Byly měděné a někdo je před dvěma týdny ze svatostánku stojícího uprostřed obce ukradl.
„Způsobená škoda se podle předběžného odhadu bude pohybovat ve výši okolo dvaceti tisíc korun. Není to až tak vysoká částka, ale štve mě ta drzost zlodějů,“ zlobil se Marcel Hrubý ze srbskokamenické farnosti.
Obnovu kostelíka v Rybništi pomáhal organizovat před necelými dvaceti roky. Secesní stavba z počátku dvacátého století se zase zaskvěla v plné kráse v roce 1990. Postupné opravy se pak dočkaly další svatostánky v děčínském regionu.
„Peníze na jejich záchranu sháníme a budeme shánět dost těžce. V řadě případů to bylo i prostřednictvím nejrůznějších sbírek a finančních darů. Jenže s tím si zloději hlavu nelámou. A nejspíš to nezajímá ani pracovníky ve výkupnách sběrných surovin. Pro ně je to dost dobrý byznys,“ rozčiloval se Marcel Hrubý. Připomněl, že před pár dny někdo ukradl i přívodní elektrický kabel k míchačce betonu u opravovaného kostela v Horních Habarticích.
Podobně jako na jiných stavbách, i na kostele v Rybništi nebyla poslední část okapového svodu nad zemí měděná, ale plastová. Ani tahle kombinace materiálů poberty ale neodradila.
„Krádež jsme bezprostředně po jejím zjištění oznámili krásnolipským policistům. Ti také přeměřením upřesnili, že zloději ukradli skoro pětadvacet metrů okapových svodů a žlabů,“ poznamenal rybnišťský starosta František Ovčáčik.
Teď musí obec rychle sehnat nějaké náhradní okapy, aby do kostela nezatékalo.
Policisté u kostela našli štípací kleště a také zjistili, že v některých místech je narušeno ukotvení svodidel hromosvodu. Po něm a ještě nejspíš s pomocí žebříku se zloděj či zloději zřejmě dostali k měděným okapům. Jestli ale tyhle poznatky povedou k objasnění krádeže, to zatím jasné není.
Radnice v Rybišti má zájem na tom, aby svatostánek i nadále zůstával důstojnou dominantou obce.
Jen několik dnů před krádeží zastupitelé odsouhlasili pořízení stroje se čtvrťovým odbíjením pro hodiny na kostelní věži. Nákup nové mechaniky si vyžádá více než sto tisíc korun. Zlodějům zatím nahrává fakt, že kdokoli z nich může ve sběrnách odevzdat jakékoli množství odcizených kovů a jejich původ personál výkupen moc nezajímá.
„Proč taky, když mají zájem takových surovin vykoupit co nejvíc a tím i co nejvíc vydělat. Možná dokonce na tom trhnou ještě víc, než samotní zloději,“ rozčiloval se jeden ze starousedlíků v Rybništi.
Už delší dobu o podobných krádežích shromažďuje poznatky z děčínského regionu i dalších míst senátor Josef Zoser. „Chci tak ministerstvo životního prostředí a další kompetentní orgány přesvědčil o nutnosti změny zákona,“ uvedl senáror, který je zároveň starostou Jiřetína pod Jedlovou.
I na kapličkách tamní Křížové cesty se pobertové snažili odmontovat plechovou krytinu.
„Krádeže budou pokračovat možná v ještě větším rozsahu, pokud pro výkup kovů nebudou stanovené přísnější podmínky. Jedním ze základních požadavků jsou bezhotovostní platby a také zjišťování totožnosti toho, kdo k výkupu barevné a další kovy nabízet,“ připomněl senátor.
Dodal, že o problému bude v nejbližších dnech znovu jednat na ministerstvu životního prostředí s náměstkem ministra. „Iniciativy pana senátora si vážím, ale zatím jsem dost skeptický, jestli budou mít vůli i ostatní zákonodárci nějakou podobnou změnu prosadit,“ reagoval už dříve českokamenický starosta Miroslav Weis.
Policisté speciální statistiky o krádežích kovů nevedou. „Řadíme je do tak zvané jiné majetkové trestné činnosti, neevidujeme ani, zda kov kradou v kostelích či někde jinde,“ řekl šéf děčínské kriminální policie Josef Drobný.