Dopravní značky, silniční značení, patníky i semafory. To všechno se stává na Děčínsku terčem vandalů či zlodějů. Škody jsou do stovek tisíců korun.

„Před nedávnem poškodil vandal jedenáct přenosných semaforů mezi Českou Kamenicí a Chřibskou v úseku, kde se opravuje silnice. Ukradl z nich diody a způsobil tak škodu za více než sto tisíc korun,“ řekl děčínský policejní mluvčí Ladislav Cvik. Pachatele dosud policisté nedopadli.

Značka byla samý klikyhák

Všechny silnice bez rozdílu třídy lemují značky, na nichž se vyřádili sprejeři. „Mnohdy ani není pořádně poznat, co značka přikazuje či zakazuje, nezkušený motorista určitě tápá, jednu takovou jsem viděl tuším na silnici z Benešova do Děčína, byla samý klikyhák,“ řekl motorista Pavel Vokřál.

Své o tom ví šéfová silničářů na Děčínsku Ivana Pekařová. „Čištění značek nás stojí nemalé peníze. Rozmáhají se ale také krádeže patníků, lidé je používají namísto poštovních schránek, na noviny,“ upozornila Pekařová. I ona má zkušenosti s rozbitými semafory. „Nejde snad ani o krádeže, ale spíš o vandalství. „Nedávno někdo vymlátil skla u přenosných semaforů v Nebočadech, řešíme také poškozené řídící jednotky semaforů,“ řekla Pekařová. Dodala, že málokdy se podaří vandala či zloděje dopadnou, vzpomněla si na jediný případ, a to, kdy policisté dopadli mladíka, který ničil značky na děčínském mostě.

Mluvčí děčínské městské policie Tomáš Pavlík potvrdil, že ničení značek se objevuje spíš po víkendu. „Různí siláci, kteří se vrací z restaurací a barů, demonstrují svoji sílu na odpadkovém koši či dopravní značce. Výrazně nám v boji proti nim pomáhá kamerový systém, který už odhalil řadu vandalů,“ uvedl Pavlík. Dodal, že neocenitelnou pomocí jsou ale především sami lidé, kteří strážníky zavolají ve chvíli, kdy k takovému jednání dochází.

Nové značky nestojí málo

Nahradit zničenou značku novou přitom není nic levného. Pokud nejde vyčistit, či jinak opravit, musí silničáři koupit novou. Třeba dopravní značka pozor zatáčka z pozinkovaného plechu, vyjde bez úchytu na třináct set korun, s úchytem skoro na dva tisíce. Pokud by potřebovala i nový sloupek, cena se vyšplhá až k pěti tisícům. Reflexní značky jsou pak ještě mnohem dražší.

Kvůli zničené či dokonce chybějící značce může dojít i k dopravní nehodě. Kdo v takovém případě ponese vinu? „To je dost sporné, pokud je řidič místní a má znalost o dopravním značení, bude zřejmě na vině on. Pokud místní není, předá policie případ správnímu orgánu a ten rozhodne. Pravděpodobně bude hledat viníka u správce komunikace, který za ni zodpovídá,“ tvrdil policejní mluvčí Cvik.