Otevřené staré německé hroby našli návštěvníci hřbitova náhodně, při procházce. Svůj nález ihned ohlásili.

Podle informací Děčínského deníku by se mělo v Krásné Lípě jednat o nejméně pět hrobů.

„Jedná se o více hrobů. Všechny musíme pečlivě ohledat a zdokumentovat. 
S vyšetřováním jsme teprve na začátku, takže zatím nemůžeme říct, zda byly hroby opravdu vykradené," říká policejní mluvčí Petra Trypesová.

Trestní stíhání ale hrozí pachatelům i v případě, kdy 
z hrobů nic neukradli. Pokud je policie odhalí, hrozí jim totiž stíhání za hanobení lidských ostatků.

Pátrání policii přitom v podobných případech výrazně komplikuje fakt, že neví, kdy přesně k odsunutí těžkých náhrobních desek došlo.

Zloději o tom vědí, a proto se zaměřují na odlehlejší hřbitovy na menších městech nebo na venkově. Navíc si s oblibou vybírají staré německé hroby a hrobky. O ty se totiž velmi často již 70 let nikdo nestará, 
a tak je pro ně menší riziko, že si jejich poškození někdo všimne.

Zloději si vyhlíží staré hroby především proto, že v nich mohou najít například zlato. Ať již v podobě zubů, nebo šperků. Kromě toho zloději v hrobech kradou také měděné nebo mosazné urny, které stojí tisíce korun. Ve sběrnách je ale prodají nanejvýš za několik desítek korun.

Podobnými krádežemi se policisté na Děčínsku a v celých severních Čechách zabývají poměrně často. Nahrává tomu především velký počet hřbitovů se starými, především německými hroby.

Pravděpodobně nejhorší případ řešili policisté před dvěma lety na jaře. Tehdy trojice zlodějů vykradla téměř dvě desítky hřbitovů, z toho 
i několik na Děčínsku, kde se cílem jejich rabování staly hřbitovy ve Šluknově, Děčíně a v Těchlovicích.

Například ve Šluknově zůstaly po nájezdu zlodějů dvě otevřené hrobky a tři poničené rakve. Do dalšího hrobu se neúspěšně pokusili vniknout. Jednalo se o hroby, do kterých se již sto let nepohřbívalo.

Kromě hřbitovů na Děčínsku a Šluknovsku kradli například na hřbitově ve Světci či Krupce na Teplicku, v Trmicích na Ústecku, v Žatci, ve Vtelnu a Havrani na Mostecku, v Poděbradech, v Litochovicích, Budyni a Čížkovicích na Litoměřicku či v Očihově na Lounsku.

Muž a žena předstírali pár, který se šel podívat na hrob někoho blízkého. Přitom si na hřbitově tipují hrobky, kde by mohlo být více rakví se zesnulými, ze kterých by mohli ukrást zlaté zuby a šperky. Přesně tak postupovala trojice zlodějů. Jeden z nich byl přitom již za vykrádání hrobů odsouzen, osvobodila jej ale amnestie prezidenta Václava Klause. Dříve přitom vykradl již několik stovek hrobů.

Podobnou událost vyšetřovali policisté loni v Jílovém, kde je hřbitov na okraji města. Z toho si odnesli několik uren, při jejichž krádeži poškodili i část kolumbária.

Problémy s vykrádači hrobů mají i na sousedním Ústecku. Například na hřbitově v Trmicích otevřeli zloději před dvěma lety deset hrobek z celkových osmnácti.

Takovým krádežím by mohla zabránit novela vyhlášky ošetřující výkup odpadů ve sběrnách. Od začátku března totiž sběrny nesmí za kovový odpad vyplácet peníze v hotovosti. Lidem peníze mohou poslat složenkou nebo na účet, případně jim je vyplatit formou určitých šeků nebo třeba stravenek.

Zloději vykrádající staré hrobky nemohou pracovat samostatně, náhrobní desky totiž váží několik metráků a jeden člověk s nimi nepohne. Při vyšetřování podobných krádeží policii většinou asistují lidé starající se o hřbitovy, kteří jim pomohou s odsunutím náhrobní desky, aby kriminalisté mohli sestoupit do hrobu a vše zadokumentovat. V některých případech v hrobech našli i poničené kosterní pozůstatky, většinou lebky, ze kterých zloději trhali zuby.

Pravidelně zaměstnávají hřbitovy policisty a strážníky městských policií především na podzim, v období Dušiček. Tehdy se totiž zloději zaměřují na krádeže výzdoby hrobů. Kradou nejrůznější kytice nebo věnce, které pak prodávají. Jednu takovou zlodějku chytili strážníci předloni na podzim, do Děčína dorazila až z Teplic. Na hřbitovech kradla pravděpodobně již několik let, kromě Děčína i v okolních obcích.

ČÍSLO DNE:2

Na dva roky mohou skončit ve vězení vykradači hrobů. Pokud se jim totiž nepodaří prokázat, že 
z vykradených hrobů ukradli nějaké cennosti, například šperky nebo zlaté zuby, může je policie stíhat za hanobení lidských ostatků. To se netýká jen zlodějů zaměřených na vykrádání starých hrobek, ale i na zloděje uren. Ty pak končí ve sběrnách odpadu, jsou často z mědi nebo bronzu.