V průmyslové zóně v Rumburku dceřiná společnost francouzské firmy Elektropoli, Eleketropoli – Galvia uvažovanou žárovou zinkovnu zatím nestaví. Společnost chtěla s výstavbou začít už vloni, ale podle místostarosty Rumburku Darka Švába investor na projektu nepokračuje. „Všechna správní řízení proběhla v pořádku, nic neodporuje zákonu. Žádné pochybení, které by zvrátilo představy firmy, jsme nenašli. V pořádku je rovněž oponentní posudek vlivu stavby na životní prostředí, územní rozhodnutí i integrované povolení. Investor má všechna rozhodnutí pravomocná, ale dosud nepožádal o stavební povolení. Proč to netuším. To vám musí říct společnost Elektropoli – Galia,“ uzavřel svůj komentář k věci místostarosta. Stanovisko firmy se získat nepodařilo, protože ředitel i technický ředitel jsou na dovolené a nikdo je podle pracovnice sekretariátu nezastupuje. Na představitele firmy údajně telefon neměla.

Nasbírali stovky podpisů

Podobné to bylo s krajským zastupitelem Mirko Bernasem. Jeho služební telefon byl vypnutý. Bernas vedl proti zinkovně v Rumburku velký boj. Jako účastník řízení stavby nesouhlasil, aby v sousedství zóny, vedle jeho pozemků, taková stavba vůbec stála. Nespokojenost vyjadřovali i mnozí Rumburští. Petiční výbor nasbíral během krátké doby stovky jejich podpisů.

„Já momentální situaci blíž neznám, ale zdá se mi, že je všechno na mrtvém bodě. Stavba zahájena nebyla, slyšel jsem jen, že investor zvažuje jinou lokalitu. Jestli to tak je, nemohu potvrdit. Pravdou je, že záměr společnosti zvedl ve městě vlnu emocí. Co bude dál, to opravdu nevím,“ řekl tajemník úřadu Miroslav Majzlík.

Ekonomická krize

Podobně se vyjádřil i Petr Jakubec, člen rady Ústeckého kraje, který žije ve Varnsdorfu a o zinkovně je informovaný. „Jen ale povrchně. Bylo kolem toho před časem hodně nevole, včetně ekologických a podnikatelských aktivit. Nakonec se k tomu výrazně postavil stavební úřad v Rumburku, své si k tomu řekl i krajský úřad. Zdá se mi, že je to nyní na nultém bodě. Povídá se, že investor stavbu nezahajuje kvůli ekonomické recesi. To však neznamená, že by původní záměr stavět opustil,“ sdělil krajský radní.

Jak se zdá, lidé z Rumburku si mohou na chvíli oddechnout. Elektropoli Galvia s.r.o. momentálně nestaví. V žárové zinkovně měla pozinkovávat plechy sloužící k výrobě automobilových součástek v Benteler Automobiltechnik, která již závod v průmyslové zóně má. V zinkovně mělo najít práci 55 lidí. Zkušební provoz zástupci společnosti chtěli původně zahájit do konce roku 2008. Odpůrci stavby se postarali o to, že původní časový plán firmě nevyšel. Do toho přišla ekonomická krize. Představitelé rumburské radnice však nikdy proti záměru postavit ve městě takovou továrnu nebyli.

NAĎA KOCÁBKOVÁ