Například ve Varnsdorfu se poslední dobou množí oznámení o nálezu použitých injekčních stříkaček.

„Jsou lokality, kde se použité stříkačky vyskytují častěji. Takovými místy jsou například parky, odkud vykazujeme v nočních hodinách podezřele se chovající lidi. Naopak stříkačky naštěstí téměř nenacházíme na dětských hřištích, která jsou pod dohledem kamer kamerového systému," říká šéf varnsdorfských strážníků Martin Špička.

V Děčíně v poslední době vzbudil velké vášně nález použitých injekčních stříkaček na toaletách v jednom z obchodních domů v centru Podmokel. Při návštěvě redaktorů Děčínského deníku byly ale tyto toalety čistě uklizené.

„V Děčíně jsou nálezy použitých injekčních stříkaček rovnoměrně rozprostřené, stejně jako jsou rovnoměrně rozprostřené problémy s drogami. Ne vždy se ale musí jednat o stříkačku po narkomanovi. Mohl ji tam nechat nemocný člověk, který si injekcí aplikoval nějaký lék a podcenil následný úklid po sobě," upozorňuje mluvčí děčínské městské policie Tomáš Pavlík.

Strážníci stříkačky sbírají v rukavicích a dávají je do speciálních boxů, které jsou určené pro použitý zdravotnický materiál.

„Pravidelně pak stříkačky odvážíme do nemocnice, kde je odborně zlikvidují," říká Martin Špička.

Strážníci varují před tím, aby lidé nikdy použité injekční stříkačky sami nesbírali. Hrozí totiž nebezpečí nákazou několika nebezpečnými nemocemi. Vždy by měli volat na linku městské policie.

„Může se tak přenést několik virů. Virus hepatitidy typu A je velmi odolný vůči vnějším vlivům, ale proti tomu jsou děti očkované. Dalším nebezpečím je hepatitida typu C, proti které neexistuje očkování. Ale tou se zatím nikdo tímto způsobem naštěstí nenakazil. Nebezpečí hrozí také od viru HIV, ten ale není příliš odolný a mimo lidské tělo rychle hyne," říká epidemioložka z krajské hygienické stanice Lenka Šimůnková.

Hygienička také upozorňuje lidi, kteří by se zranili o nalezenou injekční stříkačku, aby poraněné místo vydezinfikovali a co nejdříve vyhledali lékaře.

V takovém případě můžou poraněné čekat i měsíce nejistoty a strachu.

„Inkubační doba u některých nemocí se může pohybovat až v několika měsících," dodává Šimůnková.

Ti, co stříkačky používají, ji ale vyhazovat nemusí. Pokud ji totiž donesou například do K-centra v Děčíně, dostanou za ni novou. V Děčíně se navíc pohybuje i terénní služba, která lidi závislé na drogách vyhledává a použité stříkačky po nich odebere.