Kvůli nepřizpůsobivé Márii Sattlerové mají městští i statní policisté ve Varnsdorfu pohotovost i několikrát do měsíce. Na ženu, která ve své vile v ulici Josefa Hory chová blíže nezjištěný počet psů si stěžují již několik let její sousedé. „Je pravda, že poslední dobou je počet stížností nižší, ale Sattlerová je problémová a s námi nikdy nechtěla nic řešit,“ postěžoval si velitel varnsdorfské městské policie Martin Špička. Dodal, že žena se strážníky odmítá komunikovat.

Problémy se obyvatelé ulice snažili řešit i sepsáním petice, která měla vést k odebrání psů. „Nevím kolik má nyní psů, ale neustále tady nějaký pobíhá a už se i několikrát stalo, že na někoho zaútočil. To však ale nejsou jediné problémy, které s ní máme. Již několik sousedů ji načapalo na své zahradě, jak se snaží něco ukrást,“ uvedla jedna ze sousedek Jana Bláhová. Dodala, že na ženu již podali bezpočet trestních oznámení a problémy se snažili řešit i přes Krajskou veterinární správu a varnsdorfský městský úřad. „Ničeho pořádného jsme si nikdy nedovolali. Pouze jednou ji bylo několik psů odebráno, ale za pár dnů jich tu měla opět stejný počet,“ doplnila Bláhová. Její informaci potvrdil i velitel strážníků Špička. „Vždy nám tvrdí, že ji psa někdo do zahrady hodil přes plot, ale do útulku ho umístit nechce. Kvůli krádežím si zatím nikdo nestěžoval, ale to je práce spíše pro stání policii,“ řekl Špička. Děčínský policejní mluvčí Ladislav Cvik uvedl, že policie v současné době vede proti Sattlerové šetření proti přestupku na majetku.

„K Márii Sattlerové jsme se vydali hned několikrát. Vždy když jsme přijeli, pozavírala okna a dveře, aby navodila dojem, že není doma. Samozřejmě jsme se ji nedozvonili a tak veterinář alespoň prohlédl po zahradě pobíhající psi přes plot. Přitom neobjevil žádné známky týrání,“ vysvětlil Přemysl Brzák vedoucí odboru životního prostředí varnsdorfského úřadu. Vzpomněl si, že v době kdy s úřadem ještě komunikovala ji bylo odebráno na osm psů, jenže to bylo před šesti lety. „Bohužel na tento její způsob jednání neexistuje žádná právní páka,“ posteskl si Brzák a dodal, že v současnosti už žena vůbec s nikým nekomunikuje, ani se o to nesnaží.

Brzák poradil lidem, aby se obrátili na občansko právní soud, který má v kompetenci řešit sousedské vztahy, dochází-li k porušování zákona.

Sama Sattlerová tvrdí, že to jsou všechno lži a že sousedé ji závidí její vilu. „Nikdy jsem nikomu nic neukradla a psi si hlídám, aby neutíkali, jsou vždy jen na zahradě,“ rozčilovala se Sattlerová. Kolik psů v domě chová nám však nebyla schopna sdělit. Posteskla si, že má obavy, že ji sousedé usilují o život. „V noci mi někdo hodil kámen do okna, jednou jsem také načapala přímo v domě nějakého chlápka, ale ten se mě lekl a z domu utekl. Mám strach.“ Z tohoto důvodu, se Sattlerová rozhodla pořezat stromy, která brání ve výhledu k sousedům. „Vím, že mi kámen do okna hodil soused a proto pořežu tyto nálety, aby se neměl za co schovávat,“ vysvětlila s pilou v ruce Sattlerová. Sousedskému sporu jsme byli přímými svědky. Jana Bláhová se však, tak lehce stromů nevzdávala. „Řekla jsem jí ať ty stromy nechá na pokoji a položí tu pilu. Nemůže si přeci jen tak přijít a začít kácet stromy, byť se jedná o náletové dřeviny. Nejsou přeci na jejím pozemku a nám u našeho plotu nevadí,“ vysvětlila Bláhová.

Obyvatelé ulice si stěžují nejen na hluk, který psi vydávají, ale také na zápach, který se kolem domu line. „Pozemek ani vila není napojen na kanalizaci. Majitelka psů pravidelně veškeré výkaly rozlévá po zahradě. A to má septik, žumpu nenechala vyvézt již několik let,“ uvedl další ze sousedů. Dodal, že obdobná situace je i v nakládání s komunálním odpadem a s uhynulými zvířaty.

Anna Nechvílová z varnsdorfské přestupkové komise potvdila, že sousedské spory se táhnou již několik let.

Michaela Hlinková
Tomáš Luczków