František Oldřich Kinský, který se i na Děčínsku několik let domáhal navrácení rodového majetku svých šlechtických předků, zemřel ve čtvrtek v Argentině. Od roku 2001 žádal v České republice navrácení rodového majetku za několik desítek miliard korun. Své majetkové nároky uplatňoval i prostřednictvím žalob u děčínského okresního soudu. Všechny ukončené spory ale prohrál, respektive žádným soudním verdiktem se na Děčínsku nedomohl vydání požadovaného majetku od současných vlastníků.

„Majetkové žaloby se týkaly rovněž našeho města. Pan Kinský také v doprovodu svého advokáta několikrát přijel do České Kamenice. Mimo jiné přislíbil určitou vstřícnost vůči městu, zejména pak stažení žaloby na vydání zhruba hektarového pozemku, který figuroval v nárokovaném majetku. Jde o plochu u hřbitova, kterou jsme vyčlenili pro výstavbu rodinných domků. Ke vzájemné dohodě o vyřešení tohoto sporu ale nedošlo. Jak se budou ostatní záležitosti dál vyvíjet po úmrtí pana Kinského, to nemám tušení,“ reagoval českokamenický starosta Miroslav Weis. Připomněl, že některých schůzek se zúčastnil i syn zemřelého potomka šlechticů, kteří údajně kolaborovali s nacisty a podíleli se na odtržení Sudet a jejich připojení k Německé říši.

Advokát Jaroslav Čapek, který Kinského v jeho kauzách v České republice zastupoval, uvedl, že se restitučních nároků teď zřejmě ujme syn zemřelého Františka Oldřicha Kinského. „Je to ale jen moje domněnka,“ dodal advokát.