Co si koupím za svůj důchod, když bude v Česku zavedeno EURO?
Za svůj důchod si koupíte přesně totéž, jako si koupíte teď. Je to naprosto stejné, jako když vyměníte teploměr a místo Celsia použijete Fahren-heita. Teplota se nemění použitím teploměru. A stejně se nemění kupní síla změnou měny, ani přechodem na euro. Ale jak víte, protestoval jsem proti devalvaci o zhruba šest procent, kterou provedla Česká národní banka.

Vnímáte jako jeden z celospolečenských problémů neschopnost krajiny pojmout srážkovou vodu? Krajina ztratila schopnost houby a nyní připomíná spíše umakart…
Nyní v dubnu se na hradě otvírá výstava znovuobnovená, která se týká rekultivačních prací v Ústeckém kraji. Mezi ty rekultivační práce patřilo i vytvoření několika jezer, včetně mosteckého jezera, které má být větší než Máchovo jezero. To je jeden z příkladů zachycování vody
v krajině. Bývám označován za megalomana, když prosazuji kanál Dunaj – Odra – Labe. O co víc, ale byla megalomanská akce výstavba Krčínových rybníků?


Děčín byl dříve krásné a bohaté město. Dneska už je jen krásné. Proč nejezdíte na koni, pane prezidente? Já bych pro vás krásného koně měl…
Tak krásnou otázku jsem ještě nedostal. A to jsem si myslel, že už jsem dostal všechny krásné otázky. Na koni nejezdím proto, že se bojím, že bych z něj spadl. Můj přítel a bývalý ministr Pavel Dostál měl podobný úmysl. V Sezimově Ústí si půjčil koně, zamířil do lesa, kůň ale jel podle vlastní vůle. Třetí větev, která jej zasáhla, jej shodila ze sedla a Pavel si zlomil tři žebra a pobyl tři měsíce v nemocnici. Člověk by měl dělat to, co umí. TGM se nestal moudrým tím, že jezdil na koni.

Na severu máme problémy s res-titucemi. Dlouhé roky hospodařím na pozemcích, které mám pronajaté. Loni jsem se ale dozvěděl, že se vrací restituentům. Ti následně s pozemky spekulují.
Plně souhlasím, že předkupní právo je otázkou stability. Obzvlášť, když na půdě budujete objekty s delší životností. Pokud tuto jistotu nemáte, tak si lidé dvakrát rozmyslí, jestli něco takového budou budovat.

Kdy se stát začne zabývat tím, že cílová skupina od 50 do 60 let nemůže najít práci a přitom mají vyšší vzdělání než základní?
Je zákon proti diskriminaci. Rozlišme dvě situace. Ve státním prostředí je možné je vynucovat. V soukromém prostředí je vynutitelný pod pokutou pouze tehdy, kdy zdůvodníte, že jste byla propuštěna nebo nepřijata kvůli věku. Já osobně bych postupoval opačně, protože tito lidé mají zkušenosti, s výjimkou fyzicky náročných profesí jsou to podle mne nejcennější pracovníci.

Nechtěl byste se omluvit za výrok o novináři Ferdinandu Peroutkovi?
Chci upozornit, že jak Pavel Tigrid, tak Václav Černý, což jsou nezpochybnitelné aktivity, přisuzují Ferdinandu Peroutkovi onen výrok. Je to uklouznutí, které nijak nemění moji úctu k Peroutkovi. Ale nemám za co se omlouvat, protože tento výrok byl skutečně pronesen, respektive napsán.

(„Jeden z největších českých novinářů Ferdinand Peroutka uveřejnil v časopise Přítomnost článek s titulkem 'Hitler je gentleman'. Tentýž novinář po mnichovské dohodě napsal: 'Nemůžeme-li zpívat s anděly, musíme výti s vlky'," tvrdí Zeman)