Lidé, kteří by chtěli cestovat vlakem z Dolní Poustevny do Rumburku, mají až do konce září smůlu. Na nádraží v Dolní Poustevně totiž začaly práce, jež souvisí s rekonstrukcí železnice. Ta by pak měla spojit Česko s Německem. Vlak po uvedené trati jel naposledy někdy po roce 1945, pak bylo spojení přerušeno vytrháním několika desítek metrů kolejí. Už od počátku devadesátých let ale lidé, politici a zástupci vlakové dopravy z Čech i ze Saska diskutují a plánují obnovení vlakového spojení mezi městy Sebnitz a Dolní Poustevna a tím vytvoření okruhu Sasko-českého Švýcarska.

Místo vlaků autobusy

Namísto vlaků teď vozí lidi z a do Poustevny autobusy. Při výluce jsou nahrazeny všechny vlaky, jedná se o dvaadvacet spojů v pracovní dny, devatenáct vlaků v sobotu a osmnáct vlaků v neděli. „Zatím jsme stížnost na autobusy nezaznamenali, pouze jsme obdrželi jednu stížnost na umístění zastávky náhradní autobusové dopravy, momentálně ji řešíme,“ řekla Valerie Votočková z Krajského centra osobní dopravy Český drah.

„Zřejmě si tedy nevyjedeme na výlet na kole. Do Poustevny bychom to vzali přes Německo a zpátky vlakem domů, tato varianta zřejmě padá,“ přemýšlel Jan Richter z Děčína. A má pravdu. Při náhradní dopravě je přeprava některých zavazadel omezena či dokonce vyloučena. „Přeprava jízdních kol (spoluzavazadel) není garantována v úseku Rumburk – Dolní Poustevna u vlaků 16002, 16005, 2639, 2641, 2606, 2616, 16023, v úseku Mikulášovice dolní nádraží – Dolní Poustevna u vlaku 1810,“ píše na na webu Český drah. Tady mohou cestující zjistit všechny aktuální výluku, i ty neplánované, ale způsobené třeba nehodou.

Neprůjezdná trať

Další výluka čeká lidi v Benešově nad Ploučnicí. Správa železniční dopravní cesty, s.o. uzavře nepřetržitě od pondělí 14. září 2009 od 8.10 hodin do čtvrtka 17. září 2009 do 17.40 hodin trať mezi stanicemi Benešov nad Ploučnicí – Horní Police.Trať bude zcela neprůjezdná, proto zajistí České dráhy pro zákazníky všech osobních vlaků v uvedenou dobu náhradní autobusy.

Na konci měsíce, přesně 29. září čeká cestující od 7.40 do 15.30 výluka na trati mezi stanicemi Děčín hlavní nádraží – Děčín východ. „Tady nahradíme celkem jednadvacet spojů v úseku Děčín hlavní nádraží – Děčín východ a sedm spojů v úseku Děčín hlavní nádraží – Benešov nad Ploučnicí autobusy,“ spočítala Votočková. Poznamenala, že vlaky jedoucí směr Ústí nad Labem-Střekov a zpět budou v uvedenou dobu zastavovat pro nástup a výstup cestujících ve stanici Děčín východ dolní nádraží.