V děčínské nemocnici zemřel osmapadesátiletý muž. Rodina se domnívá, že za jeho smrt nesou zodpovědnost tamní lékaři.

„Otec byl naprosto v pořádku, i když před třemi lety prodělal operaci plic. Letos 12. srpna večer se mu udělalo špatně, nemohl dýchat, proto jsme ho nechali odvézt záchrankou do nemocnice, kde podstoupil přijímací vyšetření. Pak ho uložili na interní oddělení,“ popsala začátek případu dcera Martina. Celé jméno rodina zveřejnit nechce, ale redakce ho zná. Muž prý tři dny ležel na lůžku bez patřičné pomoci.

Zanedbání péče?

„Nemohl dýchat, stěžoval si na to personálu, ale pomoci se mu nedostalo. V dokumentaci jsem dokonce našla, že byl agresivní, tomu samozřejmě nevěřím, zřejmě se jen urputně dožadoval pomoci. Dostával léky na uklidnění,“ tvrdila dcera. Vše o otcově hospitalizaci zjistila z dokumentace, kterou jí nemocnice poskytla. Vyčetla z ní i například to, že otec měl málo okysličovanou krev. „Pravděpodobně potřeboval podpůrné dýchání, to mu neposkytli,“ vysvětlila žena.

Třetí den při ranní vizitě našel personál otce v bezvědomí, měl zástavu dechu i srdce. Převezli ho na jednotku intenzivní péče, po několika dnech pak na anesteziologicko resuscitační oddělení, kde muž 2. září zemřel.

„Výsledek pitvy uvádí, že nelze s přesností říci, co bylo bezprostřední příčinou tatínkovy smrti,“ řekla dcera. „Moc prosíme pacienty, kteří ve dnech 12. až 14. srpna leželi s naším tatínkem na pokoji číslo 21 ve čtvrtém patře interny B, aby se nám třeba prostřednictví Deníku ozvali. Chceme přesně vědět, co se tam dělo,“ požádala.

Případem se zabývá nejen policie

Se stížností se rodina obrátila i na expertní komisi kraje, ombudsmana i ministerstvo zdravotnictví. Podala i trestní oznámení.

„Ano, případem se skutečně zabýváme, nic bližšího ale zatím nemohu říci, vyšetřování je na úplném začátku. Určitě bude potřeba i vyjádření soudních znalců i dalších expertů,“ uvedl děčínský policejní mluvčí Ladislav Cvik.

Ani Jiří Vondra, mluvčí Krajské zdravotní a. s., pod kterou děčínská nemocnice patří, nebyl sdílnější. „S ohledem na zahájení vyšetřování orgány činnými v trestním řízení, nemůžeme prozatím k případu poskytovat informace. Mohu potvrdit, že Krajská zdravotní, a. s. – Nemocnice Děčín, o. z . zaevidovala stížnost a tuto postoupila k vyřízení v rámci standardního postupu. O průběhu a výsledku řešení stížnosti bude osoba, která stížnost podala, v zákonné lhůtě písemně informována,“ uvedl mluvčí.

Není to první letošní případ v děčínské nemocnici, jímž se zabývá policie. Před prázdninami začala vyšetřovat případ, kdy téměř vykrvácela rodička po porodu císařským řezem. Policie případ ještě neuzavřela, čeká na vyjádření soudních znalců. V říjnu v roce 2007 zemřela v děčínské porodnici žena krátce po porodu. Tehdy ale nebyla vina na straně nemocnice. Soudní znalci potvrdili, že u ní nastala embolie plodovou vodou, ojedinělá komplikace v pokročilé fázi porodu.