Výkresy dětí, prosklené vitríny, nástěnky, umělé květiny a jiné dekorace, zdobí tradičně prostory většiny škol. Od letošního ledna by měly být kvůli bezpečnosti z některých chodeb odstraněny. Platí totiž nová vyhláška požární ochrany staveb, která je právě k výzdobě velmi tvrdá.

„Jde o průchodnost únikových cest, na kterých by neměly být umístěny předměty, z kterých při požáru unikají toxické splodiny,“ upřesnila Ladislava Moravcová z děčínského odboru Hasičského záchranného sboru. Mnoho škol na Děčínsku se musí s tímto problémem v současnosti vypořádat.

„Právě to řešíme. Jsme malotřídní škola a máme jen jednu chodbu. Je nám líto, že máme sundat dětské kresby, ale co můžeme dělat,“ postěžovala si Simona Weishaitlová ze základní školy v Malšovicích. Podle ní hasiči nemysleli na to, jak je výzdoba pro školy důležitá.

Jiřina Nekolová ze Střední školy zdravotnické a Obchodní akademie v Rumburku se o vyhlášce dozvěděla z médií: „Když jsem zaslechla, že by na chodbách neměly být květiny, musela jsem se pousmát. Ať si hasiči projdou naší školu a vysvětlí nám, co by tu nemělo být a proč.“ Škola má chodby vyzdobeny podle Nekolové bohatě, ale požární bezpečnost výzdoba neohrožuje.

„My tu máme výzdobu strohou, díky tomu, že připravujeme celkovou rekonstrukci budovy. Jinak si na požární bezpečnost dáváme pozor, kolega se o ní pečlivě stará,“ řekl Svatopluk Kubeš ze střední školy mediální a polygrafické v Rumburku. Podle jeho názoru není pro školu tenhle problém aktuální nebudou ho teď řešit.

Podle Ladislavy Moravcové z hasičského sboru se školy na Děčínsku hasičů zatím na novou vyhlášku ochrany příliš neptají. Ale zajímají se o ni odborníci, kteří školám zajišťují požární ochranu.

„My jsme právě po konzultaci s naším odborníkem únikové cesty na škole vyřešili tak, aby nevedly po chodbách. A to už dávno předtím, než vyhláška vstoupila v platnost,“ podotkl k tomu Jiří Olša, ředitel děčínské Základní školy Vojanova. Dodal, že by hasičům výzdoba na jeho škole vadit neměla.

Školy, které vyhlášku nedodržují mohou podle zákona dostat pokutu až do výše půl miliónu korun.

„My jsme velmi tolerantní. Nejdříve půjdeme do škol na kontroly a vysvětlíme jim, kde jejich výzdoba neodpovídá pravidlům požární bezpečnosti. K sankcím přistoupíme až naposledy,“ uzavřela Ladislava Moravcová z hasičského sboru.