Nové stanice záchranné lékařské služby vyrostou v Děčíně a Rumburku. Kraj do nich chce investovat skoro šedesát milionů. Přitom v Děčíně měli zdravotníci sídlit v Centru záchranných služeb, kde jsou dnes jen hasiči. Centrum se s velkou slávou otevřelo na konci devadesátých let a spolykalo zhruba sedmdesát milionů korun. Centrum záchranných služeb mělo tvořit zázemí pro vznikající integrovaný záchranný systém. Do budoucna se předpokládala i užší spolupráci s Policií ČR.

„Na tehdejší dobu to byla moderní stavba, ale dnešním požadavkům už nevyhovuje. Rozrostli jsme se, děláme spousty činností, které jsme dříve nevykonávali, máme víc vozů, potřebujeme víc místa,“ řekl ředitel Územního odboru Hasičského záchranného sboru v Děčíně Ota Jirků. Doplnil, že jeho muži, až se přemístí zdravotníci, budou moci využívat kanceláře například pro ložnice, uvažuje i o výstavbě plynového polygonu, přemýšlí i o spolupráci s policií, jež by se mohla nastěhovat výjezd dopravních nehod.

To potvrdil i Daniel Plechatý vedoucí územního odboru pro vnější službu děčínské policie. „Skutečně jsme o tom hovořili, zatím jen v rovině úvah,“ řekl Plechatý. Doplnil, že do objektu by se s hasiči výjezdovka rozhodně vešla.

Do nového se těší i zdravotníci. V Děčíně se nastěhují do rekonstruovaných prostorů v ulici Ovocná, kde po dokončení vznikne jediné výjezdové záchranky . V současné době je umístěna na třech místech v Děčíně, a to na stanovišti u hasičů, v nemocnici a v ulici Ovocná. „Po přesunu vznikne výjezdové stanoviště, kde budou soustředěny všechny síly a prostředky zdravotnické záchranné služby v Děčíně,“ řekla Hana Týlová z odboru sociálních služeb a zdravotnictví Krajského úřadu v Ústí nad Labem.

S tím souhlasí lékař záchranné služby Augusto Camargo. „Třeba v době povodní jsme měli problémy, museli jsme se přestěhovat do nemocnice a do Podmokel jsme se dostávali s obtížemi. Tato starost odpadne,“ řekl lékař. Část vozového parku by se v takovém případě urychleně přesunula do nemocnice a Děčín by tak měl rychlou pro obě strany Labe.

Předpokládané náklady na rekonstrukci budou činit zhruba devatenáct milionů korun. „Současně se tím vyřeší i situace při případných povodních, kdy díky součinnosti s nemocnicí, která třeba v době povodní poskytne dočasné prostory pro část záchranné služby, bude zajištěno stanoviště na obou stranách Labe,“ poznamenala Týlová.

Lepší zázemí chystá kraj i pro záchrannou službu v Rumburku. „Tady, se jedná o vybudování nového výjezdového stanoviště, kam bude přemístěna záchranná služba, která je doposud v nájmu a využívá provozně nevyhovující prostory nemocnice 1. Zdravotní Rumburk, a.s,“ vysvětlila Týlová. Výstavba tohoto stanoviště je v současné době ve fázi zpracování projektové dokumentace. Předpokládané náklady na výstavbu budou činit asi pětadvacet milionů korun.