Zdravotní sestra infekčního oddělení děčínské nemocnice Eliška Kočí má nárok, aby byla přednostně očkovaná proti prasečí chřipce. Očkování ale odmítla. „Bojím se vedlejších účinků, protože vakcina není ozkoušená a testovaná,“ vysvětlila Eliška Kočí. Tvrdí, že stejný názor sdílí i většina ostatních kolegů zdravotníků. Čísla jí dávají za pravdu. Proti prasečí chřipce se v děčínské nemocnici nechalo očkovat pouhých třicet zdravotníků.

Přitom pro personál nemocnice dorazilo tři sta třicet dávek. „Očkování je dobrovolné a záleží na každém zaměstnanci, zda možnost využije či nikoliv,“ řekl mluvčí Krajské zdravotní a.s., pod kterou děčínská nemocnice spadá, Jiří Vondra.

Potvrdil slova zdravotníků, že existují dva hlavní důvody pro odmítnutí vakcin. „Prvním je obava z případných vedlejších účinků. V druhém případě si zdravotníci myslí, že vakcinace se provádí v pozdě. Důvody zdravotníků pouze konstatuji, nijak nehodnotím jejich opodstatnění,“ uvedl mluvčí Jiří Vondra. Zdůraznil, že zdravotníci jsou lidé s profesionální přípravou na výkon svého povolání. „Zaměstnavatel zdravotníky s vakcinačním programem seznámil, možnost očkování nabídl a vytvořil veškeré podmínky pro průběh očkování. Rozhodně ale nevystavujeme naše zaměstnance nátlaku, očkování je dobrovolné,“ uvedl Vondra.

Dvě vlny epidemie

Ředitel krajské hygienické stanice Josef Trmal řekl, že nemůže vyloučit další vlny chřipkové epidemie. Očkování podle něj smysl má. „Pokud dojde k očkování v době inkubace onemocnění, průběh onemocnění nebude horší,“ uvedl Trmal. Doufá, že počet očkovaných se ještě bude zvyšovat.

Nárůst chřipkového onemocnění se ale nemusí vyhnout zdravotnickému personálu v nemocnici. „Pro tyto případy má nemocnice připravena opatření, která vycházejí z pandemického plánu,“ řekl mluvčí. Uvedl také, že lékaři v nemocnici nejsou s chřipkovou epidemií v přímém styku. „Většina nakažených se léčí v domácím ošetření a do nemocnice se dostanou pouze lidé se závažnějším nakažením s doprovodnými komplikacemi,“ pokračoval Jiří Vondra.

Děčínský praktický lékař Jaroslav Rychlovský řekl, že příliš velký zájem z řad pacientů o očkovací látky nebyl. Nicméně deset dávek už spotřeboval nejen pro své pacienty. „Nechal jsem se oočkovat i se svojí ženou. Nebojím se, vždycky se na sobě snažím látky vyzkoušet,“ uvedl lékař.

Zájem není

Děčínská lékařka pro dospělé Dagmar Kučerová potvrdila trend. „Dospělí lidé příliš nechodí,“ uvedla lékařka. Doplnila, že o vakciny proti prasečí chřipce příliš velký zájem nebyl. „Přesto, už se nám podařilo na deset dávek sehnat lidi,“ dodala s tím, že ale sama se očkovat nenechá.

Děčínská epidemioložka Lenka Šimůnková řekla, že se lidé vůbec nemusí bát nechat se očkovat. „Pokud lékaři vakcinu správně aplikují a dotyčný člověk nemá alergii například na vaječný bílek, mělo by být vše bez problémů. Alergické reakce jsou ojedinělé,“ dodala děčínská epidemioložka.

Počet onemocnění na Děčínsku bude ještě podle ředitele krajské hygienické stanice Josefa Trmala vzrůstat. „Devadesát devět procent případů onemocnění je vyvoláno virem H1N1, tedy prasečí chřipkou,“ pokračoval hygienik.

Další várka očkovacích látek by měla dorazit okolo desátého prosince.

Krajská zdravotní, a.s., Nemocnice Děčín, požadovala pro své zaměstnance, zdravotníky, 470 vakcín. Přes distribuční firmu obdržela děčínská nemocnice od ministerstva zdravotnictví 330 vakcín. Vakcinace, která začala ve středu 25. listopadu, je dobrovolná. K dnešnímu dni využilo možnost oočkování ve vakcinačním centru děčínské nemocnice 30 lidí.Ředitel krajské hygienické stanice Josef Trmal řekl, že nemůže vyloučit další vlny chřipkové epidemie. Očkování podle něj smysl má.