„Chceme pomoci lidem po dalších povodních, které napáchaly ve Hřensku velké škody. Jim pomůžeme a pro nás to nebude tak velká rána," říká starosta Hřenska Jan Havel.

Ročně tato malá obec na hranicích se Saskem vybere za ubytovací poplatek necelých 40 tisíc korun, letos do obecního rozpočtu doputovalo  jen 27 tisíc korun.

Na výrazně nižším výběru se podepsaly právě červnové povodně. Například nedaleký Děčín počítá ve svém rozpočtu, že za ubytovací poplatek vybere od hoteliérů 200 tisíc korun.

„Je to pro nás pomoc, každá koruna se hodí," říká Lubomír Stárek z hotelu Labe. Tomu se sice jako zázrakem vyhnula blesková povodeň, která před třemi lety zdemolovala prakticky celé Hřensko, ale letos v létě již zatopení neunikl.

Při červnových povodních v něm byly přes tři metry vody. Hotel Labe totiž leží přímo nad soutokem řeky Kamenice a Labe, které v létě vystoupalo na téměř jedenáct metrů.

Majitelé hotelů a penzionů, kterých je ve Hřensku přibližně 35, měli doposud dvě možnosti, jak tento poplatek platit.

Mohli si vybrat mezi ročním paušálem 750 korun za jedno lůžko nebo platit za každé využité lůžko a den pětikorunu. Většinou si ale podnikatelé vybírali možnost platit za každou noc.

A i to byl jeden z důvodů, proč se hřenští zastupitelé rozhodli poplatek za ubytovací kapacitu zrušit. Podle starosty totiž neměli zákonnou možnost si zkontrolovat, zda údaje pro radnici souhlasí se skutečností.

„Nemůžeme přijít na provozovnu a říct – ukažte nám, kolik lidí tu máte. Tu možnost nám prostě zákon nedává. Takže výběr poplatků je prakticky neporovnatelný s realitou," vyjmenovává Jan Havel další důvod, proč se ve Hřensku rozhodli zrušit poplatek 
z ubytovací kapacity.

Kromě zrušení poplatku se rozhodli zastupitelé přispět  na vánoční nákupy. Každému hřenskému obyvateli včetně dětí obec totiž ze svého rozpočtu nadělí tisíc korun. Ježíška ve stejné výši hřenská radnice rozdávala i minulý rok.

„Peníze nebudeme vyplácet v hotovosti, ale lidé dostanou poukázky na nákup zboží podle vlastního výběru v supermarketech jednoho obchodního řetězce," vysvětlila vedoucí hřenského obecního úřadu Jaroslava Antonová.

„Na tom seznamu jsou jen ti, kteří ve Hřensku skutečně trvale žijí. Neobjevují se tam jména lidí přihlášených k trvalému pobytu v nejrůznějších garážích a dalších prakticky neobyvatelných objektech. Vyplácet tisícovku těm, kteří se v Hřensku dlouhá léta vůbec neobjevují a život obce je nezajímá, skutečně nechceme a nebudeme," prohlásil starosta Jan Havel.