Podle předsedy představenstva Termo Děčín Jana Sedláčka se podaří v Děčíně udržet loňskou cenu tepla i přes nárůst regulované složky ceny zemního plynu. Po započtení nové daně z přidané hodnoty, která se od nového roku zvýšila o 2 procenta na 12 procent, bude pro zákazníky ve věrnostním programu, kterých je většina, činit 1272 korun za gigajoul. „Cenu tepla, na kterou zlevňují některé plynové teplárny pro příští rok, jsme v Děčíně nabídli už pro rok 2023,“ řekl Jan Sedláček. Průměrná rodina zaplatí měsíčně navíc několik desetikorun.

V posledních letech hnaly vzhůru náklady na výrobu tepla především ceny plynu, které se zvedly až několikanásobně. Právě plyn, společně s geotermální energií, děčínská teplárenská společnost využívá k výrobě tepla.

„Ceny tepla se v Děčíně daří v posledních turbulentních letech držet na příznivé úrovni i díky využití geotermální energie, prodeji elektřiny, vyráběné v kogeneračních jednotkách, a dodatečným příjmům od ČEPS za poskytování regulačních služeb v elektroenergetické síti,“ uvedla vedoucí oddělení obchodu a marketingu společnosti Termo Kateřina Drbalová.

Povodeň v Děčíně, 26. prosince 2023
Vzestup Labe. Blíží se druhá povodňová vlna. Další problém pro Dolní Žleb

Nepříjemný náraz oproti tomu čeká lidi využívající centrální vytápění v Jílovém, kde teplárnu provozuje také Termo. V tomto městě zdraží o 17 procent a cena tak stoupne na 1621 korun za gigajoul, pro zákazníky s věrnostním programem na 1459 korun za gigajoul.

Za výrazný vzestup ceny může podle teplárenské společnosti především velký počet domů, které se odpojily od centrální soustavy vytápění. „Cenu v Jílovém jsme museli zvýšit, protože v posledních letech se odpojilo 39 domů a odběr tepla klesl o 49 procent. Fixní náklady na výrobu tepla se v posledních dvou letech zvýšily o vysokou míru inflace a zároveň rozpočítáváme tyto zvýšené náklady na méně a méně odběratelů,“ vysvětlil Jan Sedláček.

Přístavba děčínské nemocnice spěje ke svému závěru. Ilustrační foto
Nemocnice i cyklostezka. V roce 2024 finišují na Děčínsku zajímavé projekty

Ceny za teplo se od 1. ledna mění také v druhém největším městě v okrese Děčín - ve Varnsdorfu. Tamní teplárna má ceník rozdělený do dvou cenových hladin podle vlastnictví předávací stanice. Pokud ji vlastní přímo majitel domu, zaplatí za teplo v letošním roce včetně daně 1018 korun za gigajoul. Ti, kteří si ji pronajímají od Teplárny Varnsdorf, by pak letos měli platit 1207 korun.

V případě Varnsdorfu je porovnání s loňskými cenami složitější, v polovině roku totiž teplárna výrazně snižovala ceny. Zatímco do konce června účtovala za gigajoul 1493, respektive 1546 korun, od začátku července to bylo 943,50 a 1249 korun.

Mohlo by vás zajímat: Plyn žene vpřed děčínský Ferox. Naše výrobky létají do vesmíru, říká šéf firmy

Zdroj: Deník/Alexandr Vanžura