Modrý majáček a siréna ohlašují záchranáře na cestě k zásahu. Ne všichni řidiči jim ale uvolní silnici. Někteří ji dokonce úmyslně blokují. Jindy vyrazí za autem hasičů, aby si usnadnili cestu. Ti všichni prodlužují dojezdové časy záchranářů ve chvíli, kdy záleží na každé vteřině. Ohrožují tím sebe i ty, kdo jejich pomoc zrovna potřebují.

PŘEDJÍŽDĚNÍ NA PLNÉ ČÁŘE V ZATÁČCE

Snad nejčastěji se s bezohlednými řidiči setkávají dopravní policisté. Své o tom ví Jiří Král z dopravního inspektorátu v Lounech. „Naši policisté často uskakují i přes spuštěné majáčky před projíždějícími auty. Někdy řidiči přejedou rozmístěná čísla označující stopy na místě dopravní nehody. Proto také musíme při vyšetřování závažných nehod úplně silnici uzavřít a odklonit dopravu,“ přiblížil Král.

Sám zažil, jak jeho služební auto pod majáčkem mířící k dopravní nehodě za Žatcem dojela vysokou rychlostí sportovní Honda a v obci Lipenec ho předjela. Na plné čáře a v zatáčce. Okamžitě řidiče začali stíhat, ale policejní dodávkový volkswagen byl na piráta silnic krátký.

„Jeli jsme téměř 170 kilometrů za hodinu. Nakonec jsme ho dohnali až v Žatci. Mladý řidič se choval velmi arogantně,“ líčil policista Král.

Stejně jsou na tom i sanitky záchranné služby. „V úzkých ulicích nebo u dopravních nehod, kde zasahujeme, se na nás občas řidiči rozkřiknou, že blokujeme sanitou cestu a oni nemohou projet. Jenže pro nás je vždy prioritou ošetření lidí, kteří nás potřebují,“ poznamenal mluvčí krajské záchranky Prokop Voleník.

Podobné zkušenosti mají podle svého krajského mluvčího Lukáše Marvana i hasiči. „Při jízdě k zásahu záleží na každé minutě. To by měl chápat každý. Jenže se najdou bohužel i řidiči, kteří odmítají jízdní pruh uvolnit. Začnou s námi závodit nebo se za nás pověsí a protizákonně zneužívají přednostního průjezdu,“ popsal Marvan.

Cestu k požáru či zraněnému člověku ovšem nejvíc komplikují řidiči nepozorní a zmatkáři, kteří nevědí, jak správně sanitce uvolnit cestu. Modelová situace: Tři auta jedou za sebou a první dvě začnou záchranářům uhýbat ke straně. Jenže třetí je začne předjíždět, aniž by jeho řidič zkontroloval, zda za ním nejedou zasahující záchranáři, které by svým manévrem mohl ohrozit.

DOSTATEK MÍSTA

„Majáček se sice snaží respektovat, ale někteří bohužel nevědí, že mají na běžných silnicích zajet k pravému okraji vozovky, zpomalit nebo zastavit a vytvořit tak jízdní pruh pro průjezd auta s právem přednosti v jízdě. Na dálnici k pravému nebo levému okraji vozovky podle toho, ve kterém jízdním pruhu se právě nacházejí,“ vysvětlil Marvan.

Jindy zase řidiči chtějí nechat „modré majáčky“ projet, ale zastavením na stejné úrovni jako protijedoucí auto zúží silnici. V poslední době je to běžný jev u ostrůvků pro chodce nebo zastávek MHD. V takových místech je nejlepší buď zastavit ještě před ostrůvkem, nebo projet a zastavit v dostatečné vzdálenosti za ním.

Opatrní musí být řidiči i při průjezdu světelnými křižovatkami, kdy sice zasahující auto nevidí, ale už slyší sirény. „Musíte počítat s tím, že mohou projet i na červenou z vedlejší nebo hlavní silnice,“ přiblížil vedoucí dopravy ústecké záchranky Martin Repko.

Hlučná hudba, nesledování provozu, pozdní reakce typu „to ještě stihnu“. To jsou důvody, kdy řidiči nejsou schopni včas a správně reagovat na projíždějící sanitku. Jak se tedy zachovat? Hlavní je, abyste se zachovali předvídatelně.

„Zajet k pravé straně vozovky, dát včas znamení o změně jízdy vpravo, tedy blinkr doprava, a zpomalit, popřípadě zastavit,“ popsal jeden z řidičů sanitky.

AGRESIVITA ROSTE

Co vlastně lidi motivuje k agresivitě na silnici? Podle policejního psychologa Josefa Kováříka duch doby. „Agresivita roste a každý chce být první. Někdo tlak nevydrží a prostě mu, lidově řečeno, přeskočí. Na kurzech vysvětluji, že není důležité stanout na stupni vítězů sám, ale i s ostatními. Prostě se domluvit,“ vysvětlil Kovářík. O závažnosti nešvaru vypovídá i pozornost, kterou mu věnuje organizace BESIP.

„Natočili jsme o tom čtyři klipy pro televizi a školení řidičů. Leckdy se člověk jen zastaví a myslí si, že udělal pro projíždějící záchranáře vše. Není to pravda, změnil se jen v dopravní špunt. Měli bychom na silnici přemýšlet a chovat se citlivě,“ řekl Jan Pechout z BESIPu.

Za ignorování modrého majáku hrozí šoférům sankce. „Za tento přestupek ukládáme pokutu 2,5 až 5 tisíc korun, při opakování 4 až 7,5 tisíce. Všechny přestupky oznamujeme magistrátu, protože blokově lze uložit pouze 2,5 tisíce. Ten při opakování může uložit až zákaz řízení na 6 měsíců,“ dodal vedoucí oddělení hlídkové služby Děčín Jaroslav Bobr.

Co říká zákon? Zákon o provozu na pozemních komunikacích mimo jiné říká: Řidiči ostatních vozidel musí vozidlům s právem přednostní jízdy a vozidlům jimi doprovázeným umožnit bezpečný a plynulý průjezd, a jestliže je to nutné, i zastavit vozidla na takovém místě, aby jim nepřekážela.