Na ústeckém hejtmanství se po volbách usídlila nová krajská rada složená ze členů ČSSD, ODS a přeběhlíka od hnutí Severočechů.cz, jehož prosadili do rady sociální demokraté. Komunisté se musí spokojit s několika malými funkcemi, ale na kapitánský můstek nemají přístup. Kdo tedy vyhrál volby? Podle pražského politologa Zdeňka Zbořila nejspíše ODS.

Slyším voliče, kteří říkají, že volili ČSSD zbytečně, mohli volit ODS, protože se nic nezměnilo. Jaký je váš názor?

Není to netypické pro ČSSD, ale právě v Ústeckém kraji je tato situace velmi výrazná. Vyhrála ODS, či spíše neztratila vůbec nic. Že sociální demokracie má hejtmanku není tak důležité, je jenom vrcholek pyramidy. Důležitější je, kdo funguje o patro níže.

Znamená to, že se ČSSD bez ODS neobejde, protože sociální demokracie nemá dost kvalitních lidí?

Ano, je to možné, ale také to je i signál obezřetnosti ČSSD. Noc dlouhých nožů není dobrým řešením. I ti, co vyhrávají, se mají dělit o moc, aby byla trvalejší. Přizvali ke spolupráci ODS, aby zředili svojí zodpovědnost.

Prvních asi deset dnů se zdálo, že ČSSD upeče koalici s komunisty. Ale potom sociální demokraté začali obracet. Je to proto, že podobně jako sociální demokraté, ani komunisté nemají dostatečně schopné lidi pro vedení kraje?

Kromě tohoto směru uvažování mohla ČSSD nasměrovat i negativní odezva médií na to, že jdou do paktu s komunisty. Ale tím, že komunistům umožnili vstoupit do menších funkcí na krajském úřadě, si je zavázali k budoucí spolupráci.

Může sociální demokracie pomocí KSČM vydírat ODS?

KSČM může být kladivem na čarodějnice v ruce ČSSD proti ODS. Sociální demokraté na to mají čtyři roky a kdykoliv mohou přizvat KSČM do hry na plno a na ODS svalit zodpovědnost za chyby, k nimž může dojít ve vedení kraje.

Setkávám se s názory, že kdyby ČSSD šlo skutečně o změnu, spojili by se s KSČM a Severočechy.cz. Je to tak?

O KSČM jsem již hovořil. Se Severočechy.cz se sociální demokraté nedohodli, protože byli moc tvrdí. Severočeši.cz dopadli jako Ruml. Tomu navrhl Zeman spolupráci. Ruml ji odmítl a Zeman to upekl s Klausem. Severočeši.cz byli tvrdí, byli hrdiny okamžiku. Tím otevřeli dveře ke spolupráci ČSSD s ODS. Mluvit o změně to jsou jenom slova bez obsahu. ČSSD slovy mazala med kolem …

Co uškodilo po krajských volbách nejvíce sociální demokracii?

Odstavení krajského lídra sociálních demokratů Foldyny je hrubou chybou krajského vedení ČSSD.

Znamená to, že nejsou šéfové ČSSD důvěryhodní?

Po vítězství odstranit lídra voleb, který se o vítězství výrazně přičinil, je tvrdý omyl. Foldyna je známý nejen na krajské, ale i na celorepublikové úrovni. Je to zkušený politik. Kdo teď bude v kraji sociálním demokratům věřit?