Pouhé čtyři měsíce života má před sebou skládka v Rožanech u Šluknova. Její provozovatel, firma Marius Pedersen, se totiž nemůže 
dohodnout se šluknovskou radnicí na podmínkách jejího rozšíření. Chce po radnici záruky na likvidaci případných ekologických škod. To ale město odmítá.

Což může být problém. Pokud se včas firma s městem nedohodne, bude muset vozit odpad na jiné skládky. To by 
s největší pravděpodobností znamenalo i zvýšení ceny za svoz odpadu.

Spory trvají
 přes rok

O rozšíření skládky v Rožanech u Šluknova se mluví již více než rok. Marius Pedersen má všechna potřebná povolení, ale stavět se nezačalo. Odpadová firma chce totiž po Šluknovu, aby se zaručil patnácti miliony za případné budoucí ekologické škody. Firma totiž plánuje rozšíření skládky do míst, kde se v minulosti již odpad ukládal.

„Stará skládka je určitým rizikem pro životní prostředí. Podle našich předpokladů by sice nemělo k ohrožení spodních vod dojít, ale riziko možné ekologické havárie zde je. A to přibližně pětiprocentní," říká obchodní ředitel Maria Pedersena Pavel Borůvka.

Proti možným škodám při ekologické havárii na staré skládce je sice možné se pojistit, ale při plnění pojistky je poměrně velká spoluúčast. Právě tu by mělo vzít na sebe město.

„Přejmout záruky definitivně odmítlo zastupitelstvo na svém prosincovém jednání. Nemůžeme přeci zatížit toto, nebo nějaké budoucí zastupitelstvo tak velkou částkou. Navíc převzetí podobné záruky neumožňuje ani zákon o obcích," říká starostka Šluknova Eva Džumanová.

Kdo za starou 
skládku může?

Podle Tomáše Buriana z krajského odboru životního prostředí je za likvidaci podobných ekologických havárií odpovědný původce odpadu. Jenomže v případě staré rožanské skládky není jasné, kdo ji vlastně založil.

„Bohužel se nepodařilo dohledat, kdo skládku založil. Zda to bylo město, okresní národní výbor, nebo někdo jiný," říká Burian. Z toho podle něj vyplývá, že za starou ekologickou zátěž nemusí převzít odpovědnost ani město, ani Marius Pedersen. Firma ale na záruce přesto trvá a již se připravuje na možnost, že bude nutné skládku v Rožanech uzavřít.

„Volná kapacita je do července. Pokud se nedohodneme, bude naší povinností skládku zavřít a zrekultivovat. Jednáme o třech možných řešeních, jak naložit s odpadky ze Šluknovska. Pokud by nakonec k takovému řešení došlo, znamenalo by to pro nás zásadně přepracovat logistiku. V žádném případě ale nehrozí, že bychom přestali odpadky svážet, a ty se povalovaly po městech," vysvětluje Pavel Borůvka s tím, že je možné, že kvůli odvozu odpadu na vzdálenější skládky vzroste cena za jeho svoz.

Celý spor o rožanskou skládku znepokojuje starosty celého Šluknovska.

„Byl by to pro nás velký problém, především kvůli zvýšení ceny svozu pro lidi. Proto jsme se jako Sdružení pro rozvoj Šluknovska snažili dostat obě strany k jednomu stolu. Konečné rozhodnutí ale samozřejmě záleží na šluknovském zastupitelstvu," říká starosta Jiřetína pod Jedlovou Josef Zoser.

Kromě problémů se skládkou musí Šluknov nyní řešit 
i potíže se samotným svozem odpadu.

„Dostali jsme výpověď od Eko servisu z Varnsdorfu, který pro nás svoz odpadu zajišťuje a patří pod Maria Pedersena. Jestli je to nějaká forma msty, to netuším. Každopádně jsme již vyhlásili novou soutěž a je možné, že nakonec ještě ušetříme," dodává Džumanová.

Zda ale rožanská skládka opravdu v červenci skončí, zatím není jisté. O její provozování totiž projevila zájem jiná firma.