Města prý velké problémy s neudržovanými veřejnými prostranstvími nemají. Alespoň podle statistik, jež si vedou, za neuklizené prostranství dostane pokutu málokdo.

V Rumburku tamní městskou zeleň upravuje firma, se kterou má město smluvní vztah. „Ten uvádí, že tráva smí být vysoká deset centimetrů v první zóně a patnáct v zóně druhé,“ vysvětlila rumburská místostarostka Alena Winterová. Další údržbu kontroluje i odbor životního prostředí a jeho úředníci už pokutu za nesekání ploch uložili. „Máme ale zkušenost, že se situace ve spolupráci s majiteli pozemků, oproti minulosti, zlepšila,“ poznamenala Winterová. Ročně na údržbu veřejné zeleně včetně úprav záhonů, drobných oprav apod.loni téměř dva miliony korun, letos ještě o tři sta tisíc korun více. „Problémová místa vyloženě nejsou a pokud, tak je vytvářejí lidé,kteří dělají nepořádek v určitých lokalitách některých parků na trávnících a také pejskaři. Kvůli tomu je pak sekání trávy ztížené,“ poznamenala Winterová.

Obdobné je to i ve Varnsdorfu. Tady za nesekané pozemky pošlou ročně před přestupkovou komisi jen několik jedinců. „Myslím, že u nás s nesekanou trávou problém není, sami ročně vynaložíme na údržbu dva miliony korun, milion šest z toho jde na sekání trávy, stříhání živých plotů a údržbu městských záhonků,“ poznamenal vedoucí odboru životního prostředí Přemysl Brzák. .Povzdychl si ale, že by peněz bylo potřeba víc. „V centru města sekáme sedmkrát ročně, v okrajových částech jen dvakrát, bylo by potřeba víckrát,“ uvedl. Dodal, že zejména sídliště by potřebovala větší péči, protože lidé sami si své okolí upraví sami jen zřídka.

V Děčíně na údržbě svých pozemků město spolupracuje s Technickými službami Děčín a drobnějšími dodavateli zahradnických služeb. „Technické služby Děčín udržují největší plochy ve městě, v součtu se jedná o zhruba šedesát hektarů pozemků,“ řekl mluvčí děčínské radnice Barbora Vechová. Spolupráci má město ošetřeno smlouvou o komplexním poskytování služeb a ročně ho údržba pozemků vyjde město na čtrnáct milionů korun. „Každý týden má magistrát města Děčín kontrolní den zaměřený na dodržování smluvních ujednání ze strany technických služeb. Jejich pracovníci mají za povinnost na našich pozemcích sekat, hrabat,plít, zalívat a plno dalších zahradnických prací,“ vysvětlila Vechová.

Ostatní menší plochy ve městě, zhruba třicet hektarů, se řeší podle aktuální potřeby. Jedná se o zahradnické služby menšího rozsahu objednávané u odpovídajících zahradnických firem. „Tyto plochy se snažíme sekat a udržovat minimálně dvakrát ročně,“ dodala Vechová.

Na nesekané a neudržované pozemky upozorňují lidé i městskou policii. „Letos zatím jen minimálně, ale v loňském roce několikrát. My pak případ předáme i s fotodokumentací příslušnému odboru. Ten vlastníka vyzve, popřípadě, pokud je to plocha města, nechá posekat,“ vysvětlil ředitel městských strážníků v Děčíně Marcel Horák.

V praxi to znamená, že je vlastníkovi nebo uživateli, který pozemek neudržuje (zašlou úředníci výzvu s termínem k nápravě. „Pokud pozemek neuvedou do pořádku mohou dostat pokutu do třiceti tisíc korun pro osoby fyzické, a do půl milionu pro osoby právnické.“ Upozornila Vechová.

Nesekaná prostranství, zejména ta zaplevelená, dělají velké problémy alergikům. Potvrzují to i lékaři. „Mám před očima želenické sídliště v Děčíně, kde býval všude jíl, rumiště zarostlá lebedou a kvůli tomu kýchající lidé. Přitom by stačilo místo upravit a bylo by po mnohých problémech,“ tvrdila děčínská alergoložka Alena Sellnerová. Pokud se lidé o své okolí nestarají, pylová sezóna se díky plevelům rozšiřuje třeba až do listopadu.(kl)