Téměř 800 tisíc korun z povodňového konta města Děčína rozdělili děčínští radní. Drtivá většina této částky poputuje přímo k lidem, které zasáhly ničivé červnové povodně.

Na pomoc města s likvidací povodňových škod se tak mohou spolehnout vlastníci sedmi desítek bytových domů. Ti dostanou dar od města v závislosti na výši škody, kterou jim velká voda způsobila.

Dostanou tisíce

„Majitelé, kteří mají škodu přesahující tři sta tisíc korun, dostanou dar ve výši patnáct tisíc. Pokud se jedná o sdružení vlastníků bytových jednotek, bude dar o pět tisíc korun vyšší," uvedla pro Děčínský deník Romana Silvarová z kanceláře děčínského primátora s tím, že je potřeba již jen podepsat s obdarovanými lidmi smlouvy.

Deset tisíc korun dostanou lidé se škodou od sta do 300 tisíc, pětitisícový dar pak město dá lidem, jimž voda způsobila škodu menší než sto tisíc korun.

Povodňové konto 19-921402389/0800

„Snažili jsme se peníze 
z povodňového konta rozdělit tak, aby se dostalo na všechny, které povodeň zasáhla," říká náměstek primátora Pavel Sinko s tím, že se nejedná 
o jediné peníze, které k postiženým povodněmi poputují.

Na konto děčínského magistrátu totiž dorazilo dalších sto tisíc z krajského úřadu. Ty jsou určeny pro nejvíce postižené lidi.

Úklid po povodni ve Vilsnici Na rozdíl od povodňové sbírky jsou určeny pouze fyzickým osobám, které utrpěly škodu vyšší než 200 tisíc korun. Ty tak spolu s městským darem získají celkem dvacet tisíc.

„Dostane se tak na dvacet lidí, tedy více než čtvrtinu všech majitelů bytových domů zasažených velkou vodou," dodává Sinko.

Konto města

Povodňové konto otevřel děčínský magistrát krátce po červnové velké vodě. Během více než měsíce a půl na něj doputovalo necelých 900 tisíc korun, z nichž 800 tisíc nyní radní rozdělili.

Kromě pomoci lidem zatopeným povodní využije ma-gistrát sbírkové peníze například na spoluúčast na pojistném plnění, které Děčín získá za škody na městské knihovně nebo na zařízení Děčínské sportovní. Ta vyjde město na 40 tisíc korun.

Dalších více než 20 tisíc korun padlo na stravování vojáků pomáhajících s likvidací povodňových škod. Ti byli v Děčíně několik dní.

A přes třicet tisíc korun zaplatilo město za vstupenky na muzikál na děčínském zámku pro lidi zasažené povodněmi 
a pro záchranáře.

Pomoc přišla

Během šesti týdnů od povodní na konto přispívali lidé částkami od stokorun až po desítky tisíc. Ty chodily jak od lidí, tak i od firem.

Nejvíce peněz přišlo překvapivě z Ostravy. Ta poslala do Děčína 333 tisíc korun.

„Solidarita a vzájemná pomoc jsou při tak nevyzpytatelném přírodním úkazu, mezi které povodně patří, naprostou samozřejmostí," uvedl ostravský primátor Petr Kajnar.

Kromě Děčína dostal stejnou částku i Mělník a Litoměřice. Deset tisíc euro pak Ostrava poslala do Drážďan.

Úklid po povodni ve Vilsnici Kromě Ostravy poslal 100 tisíc korun Děčínu také Přerov, který je partnerským městem Děčína, a Mariánské Lázně. Sto tisíc věnovalo na povodňové konto také Centrum Pivovar. Dary ve výši desítek tisíc poslaly také některé děčínské firmy, například družstvo Hygie, Bohemia Cargo nebo Natura.

Ještě sto tisíc

Městu i po rozdělení většiny peněz z povodňového konta zůstala přibližně stotisícová rezerva. Tu chce ale rozdělit až později – nechává si ji zatím jako zálohu pro neočekávané výdaje související s povodněmi.

Rozdělovat přitom bude možná ještě více peněz. Povodňové konto totiž není uzavřené, a tak je možné, že na něj ještě dorazí další dary.

„Nelze přesně říci, kdy bude uzavřené – obecně do doby, kdy přestanou nabíhat další dary a současně bude konto účelově uvolňováno na konkrétní účely dle rozhodnutí orgánů města," uvedla Silvarová.

Povodeň, která v červnu 
postihla Děčín, způsobila ve městě škody za více jak 70 milionů korun.

Díky protipovodňovým opatřením se podařil ochránit pravý břeh Labe. Mobilní stěny zamezily zatopení Aquaparku, zimního stadionu, vilové čtvrti, budovy polikliniky a nákupního centra. Levý břeh Labe, kde jsou stěny nižší, byl zasažen více.

Velká voda na něm zničila komplex sportovišť a způsobila zde milionové škody na majetku města i sportovních klubů.