Nového starostu má od čtvrtečního podvečera Varnsdorf. Zastupitelé odvolali Stanislava Horáčka (ANO), který je vazebně stíhán kvůli zakázce na radary. Policie jej kromě jiného viní z korupce. Místostarosta Josef Hambálek (ANO), který je také obviněný ve stejné kauze, na svůj post sám rezignoval. V čele města stanul dosavadní místostarosta Roland Solloch za ANO, novými místostarosty jsou Jiří Sucharda a Ladislava Křížová. Jednání zastupitelstva provázely značné emoce.

Starostu Horáčka odvolali zastupitelé 13 hlasy z 21. Proti byl Jaroslav Draský a Jan Rýdl, který přitom ještě před několika dny pro Deník řekl, že Horáček jako politik skončil. Zbývajících pět zastupitelů se hlasování zdrželo. Horáček kvůli vazbě na jednání být nemohl.

Sollochovými protikandidáty byl kritik smluv na radary Jan Šimek (Náš Varnsdorf) a Ladislava Křížová (ODS). Pro Sollocha však v tajné volbě hlasovalo 18 zastupitelů z 20 přítomných. „Je to závazek. Chci i nadále pracovat pro město,“ řekl krátce po svém zvolení Solloch, kterého počet získaných hlasů překvapil.

Starosta Varnsdorfu Stanislav Horáček u okresního soudu v Děčíně
Starosta Varnsdorfu Horáček nemá podporu. Zřejmě ve své funkci skončí

Jednání v zaplněném sále Střelnice sledovala více než stovka lidí a mnoho z nich volba zklamala. Po oznámení výsledků křičeli Hanba, styďte se. „Ať zapomenou na nějaké hlasy za dva roky,“ rozčiloval se jeden muž odcházející ze Střelnice.

Místostarosta Josef Hambálek své kolegy v zastupitelstvu předešel a sám na post rezignoval. I jeho odvolání totiž bylo na programu. „Není mi kladeno za vinu, že bych se na něčem podílel. Věřím ve spravedlivé rozhodnutí, které mě očistí. Abych sejmul stín pochybností z ANO, rezignuji na post místostarosty. Rozhodně tímto neuznávám vinu, budu bojovat za očištění svého jména,“ zmínil v úvodu jednání zastupitelstva Hambálek. Jeho rozhodnutí ocenili přítomní potleskem.

Na jeho post byl navržen Jiří Sucharda (ODS), Jan Šimek a Marián Čapek (ANO). Na první pokus ani jeden z kandidátů nezískal potřebný počet hlasů. Sucharda s Čapkem získali po devíti hlasech, Šimek dva. Do dalšího kola volby se proto kandidatury vzdal. V tom získal jedenáct hlasů Jiří Sucharda, který byl místostarostou Varnsdorfu už v letech 2002 – 2006.

Druhou místostarostkou se v tajné volbě stala Ladislava Křížová, na radnici bude pracovat jako neuvolněná. Zůstane tak zároveň na svém původním místě ředitelky jedné z varnsdorfských základních škol, kde potřebuje podle svých slov dokončit několik důležitých projektů.

Radary ve Studánce u Varnsdorfu a starosta Stanislav Horáček
Policie zadržela starostu Varnsdorfu Horáčka. Kvůli sporným radarům

Zastupitelé odvolali i zbývající čtyři radní Mariana Čapka (ANO), Václava Járu (VPM), Jindřicha Šmída (ANO) a Josefa Šustu (ANO). Ten jako jediný své místo v radě města obhájil. Najít zbývající tři radní se ukázalo náročným úkolem. Dostatek hlasů totiž v tajné volbě nezískalo sedm kandidátů napříč politickým spektrem ve varnsdorfském zastupitelstvu. Neuspěl například Václav Jára, Marian Čapek nebo Lenka Lanková (Republika pro Varnsdorf), Jan Rýdl a Jan Novota (oba ANO) pak kandidaturu do rady odmítli. Potřebný počet radních nakonec doplnili Václav Moravec, Jan Šišulák (oba VPM) a Martin Musílek (Náš Varnsdorf).

V nové radě tak nemá žádná ze stran nadpoloviční většinu, doposud ji mělo právě hnutí ANO, které mělo šest ze sedmi křesel.