Neuvolněný místostarosta: 0 korun. Člen výboru: 0 korun. Člen zastupitelstva: 0 korun. V Mikulášovicích začali zastupitelé pracovat zadarmo. Nulové odměny si schválili na svém posledním zastupitelstvu. Jediným placeným zastupitelem tak zůstal starosta. Jen do konce volebního období tak město ušetří více než 250 tisíc korun.

Pracovat zadarmo pro město bude například i neuvolněný místostarosta Klaus Klinger, který doposud bral přibližně 14 tisíc korun měsíčně. „Já osobně s tím žádný problém nemám. Odměny jsem se zřekl stejně jako všichni zastupitelé,“ řekl mikulášovický místostarosta, který přišel měsíčně o nejvíce peněz. Řadoví zastupitelé musí každý měsíc odepsat přibližně pětistovku.

Podle Klingera je těžké říct, kolik času práci místostarosty věnuje. „Je to nahodilé, podle potřeby města,“ uvedl Klinger.

Do podzimních voleb by tak Mikulášovice mohly ušetřit přibližně čtvrt milionu korun. Tyto peníze by zastupitelé chtěli využít jinak. „Zřekli jsme se odměn proto, abychom tyto peníze mohli využít jinde. Třeba abychom mohli podpořit nejrůznější spolky,“ dodal Klinger.

Odměny obecních a městských zastupitelů včetně starostů určuje zákon a vládní nařízení. „Právně je vše v pořádku. Ale v každém případě se jedná o netradiční a velmi neobvyklý postup,“ řekl Deníku děčínský právník Narcis Tomášek, který kromě jiných zastupuje v právních záležitostech například i město Děčín.

Podle zákona má nárok na odměnu pouze starosta. A to bez ohledu na to, zda je uvolněný, tedy starostuje na plný úvazek, nebo je neuvolněný. Ostatním zastupitelům včetně neuvolněného místostarosty může být odměna vyplacena, ale také nemusí. A právě toho využili v Mikulášovicích.

Vládní nařízení také určuje, jakou částku má zastupitel v jaké funkci dostat. Například pro uvolněného starostu nejmenších obcí do 300 obyvatel platí základní odměna 1,3 násobek průměrné mzdy v nepodnikatelské sféře. Starostové nejmenších obcí tak dostávají měsíčně částku přesahující 36 tisíc korun.

U větších obcí pak platy starostů, místostarostů i odměny zastupitelů stoupají podle velikosti obce nebo města.

Najít v celé České republice vesnici nebo město, kde by zastupitelé pracovali zcela zadarmo, je poměrně těžké.

A to i přesto, že peníze na odměny zastupitelů jdou přímo z obecních rozpočtů a stát jim při zvyšování odměn další peníze nepřidává.

Jednou z nich je například Žďárné na jižní Moravě, kde se k podobnému kroku rozhodli zastupitelé už na začátku roku 2015.