Ještě pár hodin před čtvrtečním jednáním děčínského zastupitelstva nevěděl Rostislav Donát z ODS, zda bude hlasovat pro znovuzavedení poplatku za svoz komunálního odpadu v Děčíně. Uvědomoval si, že jeho strana slíbila voličům poplatek zrušit, na druhou stranu jako člen finanční komise moc dobře věděl, jak moc bude napjatý městský rozpočet pro příští rok. Po třetí hodině odpolední měl jasno. Ruku pro zavedení poplatku zvedl společně s dalšími třinácti zastupiteli napříč politickým spektrem. Sedm zastupitelů bylo proti, tři nehlasovali.

„Ano, dali jsme slib, dobře si to uvědomuji, ale zároveň se bojím, že bychom neměli rezervu na nenadálé havárie, poplatek za svoz by ji pomohl vytvořit,“ zdůvodnil Donát své rozhodnutí. „Dnes nám to lidé možná budou vyčítat, ale stejně tak, a možná víc, by nám vyčítali, kdybychom neměli peníze na nějakou nenadálou havárii, která by omezovala chod města,“ dodal zastupitel.

Dvacet milionů

S nápadem znovu vybírat poplatky přišli zastupitelé z Volby pro město, k nim se přidali i sociální demokraté. Za odpad by ročně město mohlo vybrat asi dvacet milionů korun. „Jestliže máme propad v příjmech, peníze potřebujeme. Klidně by se mohlo stát, že se ve školkách či školách přestane třeba topit, pokud dojde k havárii, nebude z čeho ji opravit,“ vysvětlil důvod svého hlasování Jaroslav Foldyna z ČSSD. Tvrdil, že lidem se peníze vrátí v podobě lepších služeb.

To, zda se dvacet milionů korun podaří vybrat, však není jisté. K dnešnímu dni totiž stále ještě dluží lidé děčínské radnice za svoz z let minulých více než dvanáct milionů korun.

„Kdyby to z těch lidí dostali exekucí, tak nemusí pro příští rok přemýšlet, kde vezmou peníze na havárie. Pro naši rodinu to bude citelný zásah,“ zlobil se pětapadesátiletý František z Děčína Bynova. Poplatek bude hradit on i všichni ostatní ve stejné výši jako v letech předchozích, pět set korun za hlavu a rok. Františkova pětičlenná rodina tak ročně zaplatí dva a půl tisíce korun. „Když teda pan Foldyna říká, že se mi to vrátí v podobě lepších služeb, tak se těším jakých, má-li ale na mysli rozkopané silnice a zpožděné městské autobusy, tak to mu pěkně děkuji,“ zlobil se