Podle ČHMÚ překročily hodnoty prachu na některých stanicích čtyřiadvaceti­hodinový průměr 100 mikrogramů na metr krychlový už dva dny po sobě. Limit je 50 mikrogramů na metr krychlový. Podle dat ČHMÚ je víc než čtyřnásobně překročená hodnota v Lomu na Mostecku, špatná situace je téměř v celém kraji s výjimkou horských oblastí.

Inverzní počasí vládne v regionu celý týden. Ve čtvrtek se díky teplu a žádnému větru rozptylové podmínky zhoršily natolik, že koncentrace oxidu siřičitého překročila 250 mikrogramů na metr krychlový. Za hranici limitů se tato látka dostala po dlouhých letech. Oxid siřičitý trápil obyvatele regionu nejvíc v 90. letech, kdy byly ještě neodsířené teplárny a elektrárny.

Zhoršené rozptylové podmínky trápí také obyvatele ostatních krajů. Meteorologové vyhlásili smogovou situaci ve Zlínském kraji, v Praze, Brně, Olomouckém kraji a části Moravskoslezského kraje. Smogová situace je kvůli polétavému prachu od čtvrtka vyhlášená také ve Středočeském, Královéhradeckém a Pardubickém kraji.

Při zhoršení rozptylových podmínek by lidé měli snížit fyzickou námahu venku nebo pouze krátce větrat. Jelikož se na zvýšených hodnotách významně podílejí emise z automobilů, motoristé by měli zvážit nutnost každé jízdy. Děti, nemocní a starší lidé by měli omezit pobyt venku, ostatní sportování a pobyt v zakouřených prostorách. Vhodné je posilovat imunitu přísunem vitaminů.